Ceny průmyslových výrobců v březnu klesly o 2 pct, nejvíc od 1991

15.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. dubna (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v březnu klesly o dvě procenta, což je nejvyšší meziroční pokles od roku 1991. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 1,1 procenta. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele.

"Nejvýrazněji klesly ceny koksu a rafinérských ropných výrobků o 36,6 procenta, chemických látek a výrobků o 12,1 procenta," uvedl ČSÚ. Ceny potravinářských výrobků klesly o 4,3 procenta, z toho mlýnských a škrobárenských výrobků o 19,8 procenta, průmyslových krmiv o 18,5 procenta a mléčných výrobků o 14,6 procenta. Vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry o 11,4 procenta.

"V cenách českých výrobců se i nadále projevují celosvětové trendy poklesu cen komodit jako výsledek hospodářského oslabení. Inflační tlaky v české ekonomice zatím nejsou významným problémem a pokles výrobních cen se dále projeví i v nižších cenách spotřebitelských," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.

Spotřebitelská inflace ovšem podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské zatím výraznějšímu tlaku na snižování odolává. "Česká národní banka tak s poklesem sazeb nejspíš ještě počká," uvedla. V cenách průmyslových výrobců se navíc podle ní výrazně neprojevuje ani letošní oslabování koruny.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce klesly ceny meziproduktů o 4,1 procenta a energie o 3,1 procenta. Naopak stouply ceny výrobků investiční povahy a zboží dlouhodobé spotřeby shodně o 2,3 procenta.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně snížily o 28,6 procenta a meziměsíčně poprvé po devíti měsících vzrostly, a to o 0,5 procenta. Ceny rostlinných výrobků klesly o 35,4 procenta zejména v důsledku nižších cen obilovin o 46 procent a olejnin o 39,6 procenta. Dále klesly ceny ovoce o 30,1 procenta a zeleniny o 30,8 procenta. O výrazných 118,9 procenta vzrostly ceny chmele.

Podle ČSÚ byly nižší i ceny živočišných výrobků, a to o 18,9 procenta. Ceny mléka klesly o 37,7 procenta, vajec o sedm procent a drůbeže o 11,4 procenta. Ceny prasat byly vyšší o 11,4 procenta a skotu o 2,5 procenta.

Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,6 procenta a proti únoru se zvýšily o 0,2 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně nižší o 2,3 procenta, meziměsíčně pak klesly o 1,2 procenta.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře vzrostly o dvě procenta, meziměsíčně se zvýšily o 1,6 procenta. "Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 10,2 procenta, za programování a poradenství o 6,6 procenta a za bezpečnostní a pátrací služby o 3,7 procenta," uvedl ČSÚ. Naopak klesly ceny za informační služby o 2,2 procenta a ceny nákladní dopravy o tři procenta.

Ve 27 zemích Evropské unie se podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v únoru snížily o 0,8 procenta, nejvíce v Řecku, a to o 5,3 procenta. Ceny byly nižší ve Francii a v Nizozemsku, shodně o 4,5 procenta. Nejvíce ceny stouply na Maltě, podle odhadu Eurostatu o 39,4 procenta. Ceny průmyslových výrobců v Maďarsku klesly o 6,2 procenta a v Rumunsku o 5,8 procenta. Na Slovensku vzrostly ceny podle místního statistického úřadu o 1,8 procenta a v Německu o jedno procento.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK