Sklárny Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou jsou na prodej

15.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jihlava 15. dubna (ČTK) - Uzavřené sklárny Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou jsou na prodej. Na žádost insolvenční správkyně dnes o způsobu prodeje jejich majetku rozhodl Městský soud v Praze. Sklárny s 1200 zaměstnanci ukončily výrobu loni v září, nyní je předlužená společnost v konkurzu. Zájemci o závod, zásoby i další zařízení a nemovitosti mohou podat nabídky na jejich odkup do 45 dnů ode dne zveřejnění podmínek prodeje na internetu.

Podle nepotvrzených informací se o sklárny zajímá několik investorů. Insolvenční správkyně Helena Horová to ale pro ČTK odmítla komentovat. "Myslím si, že je to věc prioritně věřitelů Sklo Bohemia a nikoliv médií," zdůvodnila. Majetek skláren bude prodán mimo dražbu. Může ho získat jeden zájemce, ale může být rozprodán také po částech. Každý, kdo se chce výběrového řízení zúčastnit, musí složit peněžní jistotu 15 milionů korun.

Zájem koupit sklárny a obnovit v nich strojní výrobu skla s několika stovkami pracovních míst již loni zveřejnila skupina investorů vedená světelským podnikatelem Jiřím Huderou. "Náš zájem koupit Sklo Bohemia nadále trvá. Jdeme si fabriku prohlédnout a pokud seznáme, že je to po zimě provozuschopné, jsme připraveni podat nabídku," řekl dnes ČTK Hudera.

Zahájení prodeje vítají i podnikové odbory. "To je určitě krok dobrým směrem, už měl být dřív," konstatoval předseda Stanislav Vaněk. Podotkl, že prodlužování prodeje snižuje šance na obnovení výroby. Podle informací odborářů se o sklárny předběžně zajímalo několik kupců. "Teď uvidíme, kdo projeví reálný zájem a složí kauci," dodal Vaněk.

Světelské sklárny jsou součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února, zbývající asi dvě desítky pracovníků jsou ve výpovědní lhůtě, odejít by měli do konce května. Majetek společnosti Sklo Bohemia podle insolvenčního návrhu činí 1,374 miliardy korun. Do konkurzu se přihlásili věřitelé s pohledávkami přes šest miliard korun. Největší částku, 2,7 miliardy, nárokuje Citibank Europe.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK