Sleva na vozy Audi, které mají pohon všech čtyř kol, podle ní činila 30 procent z obvyklé ceny. "Lesy ČR tedy využily zákonné možnosti a osobní vozy ve zrychleném řízení nakoupily," uvedla mluvčí. Nabídka slevy podle ní trvala jen týden.
Předchozí nákupy aut podnik řešil otevřenými výběrovými řízeními. Zkrácený výběr jednacím řízením bez uveřejnění podnik dříve používal například pro rychlé zadání prací v lesích zničených větrnými kalamitami.
Nákup vozů Audi bude chtít prověřit člen dozorčí rady LČR Jan Birke. "Na nejbližším zasedání dozorčí rady se vyžádám podklady k této věci. Budu chtít znát detaily," řekl Birke ČTK.
Formu jednacího řízení bez uveřejnění s oslovením jediného dodavatele loni použil pro nákup nábytku hradecký krajský úřad. Případem se pak zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého měl kraj použít řádný tendr, v němž mohl získat nižší cenu. ÚOHS kraji za pochybení udělil pokutu 800.000 korun.
Vozy Audi Lesy ČR podle mluvčí nahradily auta značky Škoda, která si někteří členové předchozího managementu koupili do osobního vlastnictví. Firma vozy Audi také nahradila starší škodovky z roku 2005, které měly jen pohon předních kol a nebyly prý vhodné na cesty mimo asfaltové silnice. Zda si i nynější manažeři budou moci vozy Audi po ukončení práce pro LČR odkoupit, Kijonková nekomentovala.
Loni LČR vypsaly na nákup automobilů tři řádné tendry v celkové hodnotě přibližně 270 milionů korun. Vítězové by měli auta podniku dodávat po následující čtyři roky.
První tendr vyhrála firma OKIM, která podniku dodá až 250 aut Škoda Fabia za celkem až 88 milionů korun. Druhý tendr na dodávku terénních vozů pick-up vyhrál dealer vozů Mitsubishi, firma ESAKO. Ta by měla LČR během čtyř let dodat až 80 automobilů v celkové hodnotě až 50 milionů korun.
Třetí tendr na dodávku terénních automobilů střední třídy v hodnotě 130 milionů korun dosud nebyl uzavřen. LČR totiž jednoho z 15 uchazečů ze soutěže vyřadily a ten se odvolal k ÚOHS. Antimonopolní úřad rozhodnutí o vyřazení uchazeče nepravomocně zrušil, LČR proti tomu chtějí podat rozklad.
Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, v březnu oznámily, že do dvou let propustí asi desetinu z nynějších 3500 zaměstnanců. Loni LČR podle předběžných údajů vykázaly hrubý zisk asi 400 milionů korun při tržbách kolem osmi miliard korun. Podnik ročně vytěží v průměru sedm milionů metrů krychlových dřeva. V čele podniku od letošního ledna stojí generální ředitel Svatopluk Sýkora.