"Zjevně jsme v situaci, kdy přes velmi špatná celková čísla vidíme určité množství firem, jež díky své přípravě a dobrému zdraví pokládají krizi za příležitost," uvedla k tomu vedoucí katedry podnikové ekonomiky pražské VŠE Eva Kislingerová.
Hlubší analýza odpovědí jednotlivých společností však podle ní ukazuje, že existenčními problémy prochází nebo bude v blízké době procházet zhruba 35 až 45 procent domácích firem působících v oblasti průmyslu a stavebnictví.
Se zhoršením ziskovosti podle ní v různé míře počítají zhruba dvě pětiny firem, zhruba stejný počet pociťuje zhoršení přístupu k úvěrům. Obdobné výsledky průzkum ukázal i u možnosti získat finanční prostředky na investice nebo v oblasti prodejů a výroby.
Podle odborníků z katedry podnikové ekonomie VŠE v Praze právě otázka ziskovosti či přístupu firem k provoznímu úvěrování prokazuje hlubokou strukturovanost současné recese. "Pochopitelně platí, že pokud se situace rychle nezlepší, budou do problémů zatahována další odvětví a oblasti reálného hospodářství, ale nyní ještě stále platí, že prakticky 60 procent firem nepředpokládá, že by jim poklesly zisky, a stejné množství nepocítilo zhoršení přístupu k provozním úvěrům u spolupracujících bank," uvedla Kislingerová.