"Dneškem přijímáme žádosti na zateplení bytových domů, instalace technologií obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla, ať už solární kolektory, tepelná čerpadla či kotle na veškeré typy biomasy, které jsou v ČR k dispozici," uvedl Bursík.
Žádosti budou přijímat krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí a pobočky bankovních skupin, s nimiž ministerstvo uzavřelo dohodu. Formuláře si budou zájemci moct stáhnout z internetových stránek programu www.zelenausporam.cz. Při vyplňování žádostí a zajišťování potřebných údajů a příloh se budou moci poradit na bezplatné lince 800 260 500.
Stát bude přispívat na instalace pro vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie a na zateplování, na projekty energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách.
Program Zelená úsporám má v příštích čtyřech letech nabídnout dotaci až 250.000 domácnostem. Letos by měl program nabídnout deset miliard korun, v příštích třech letech až dalších 15 miliard korun. Ministerstvo přispívalo na ekologické vytápění i v uplynulých letech, dotaci ale mohlo získat jen 2000 žadatelů ročně. Peníze na nynější program si Česko opatřilo prodejem volných emisních kreditů Japonsku.
Dotace z programu na zateplování nebo výměnu vytápění Zelená úsporám má poskytovat pět českých bankovních skupin. Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank to v úterý ČTK potvrdily. LBBW Bank pak uvedla, že se o účast v programu ucházela. Státní fond životního prostředí (SFŽP) jména bank oficiálně zatím neoznámil. Ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík však České televizi řekl, že kromě čtyř uvedených bank je pátým finančním ústavem skutečně LBBW Bank.
Přesné parametry a postupy žádostí o dotaci prostřednictvím bank budou upřesněny. Například u ČSOB a dalších finančních ústavů její skupiny, Poštovní spořitelny a Hypoteční banky, to bude během dvou až tří týdnů.