Slovensku MMF předpovídá na letošní rok propad HDP o 2,1 procenta, už na příští rok ale počítá s růstem 1,9 procenta. Česká ekonomika se příští rok podle MMF dočká růstu jen kolem 0,1 procenta.
V řadě zemí střední Evropy se podle měnového fondu jako problém ukazuje pokles realitního trhu. V kombinaci s růstem rizikového profilu země může mít taková situace negativní dopady na ekonomiku, protože se domácnostem i firmám zhoršuje přístup k úvěrům.
"Pokud tyto šoky provází výrazné znehodnocení měn, může se situace ještě více zhoršit v zemích, které mají značnou nerovnováhu na účtu platební bilance," píše se ve zprávě MMF. Ve prospěch České republiky hovoří to, že nemá nadměrné objemy úvěrů v cizích měnách.
Zdaleka nejhůře na tom budou pobaltské země, kde bude propad ekonomiky činit minimálně deset procent. Právě tyto země nejvíce doplatily na to, že firmy a občané hojně využívali úvěrů v cizích měnách. Relativně lépe by na tom ale mělo být Maďarsko, které má obdobné problémy a muselo čerpat pomoc MMF, ale ekonomika mu klesne mírněji než pobaltským zemím.
MMF ještě nedávno předpovídal, že česká ekonomika letos klesne o jedno až dvě procenta. Měnový fond není jedinou institucí, která české ekonomice předpovídá pokles. Česká národní banka ve své oficiální prognóze počítá s poklesem HDP až o 0,3 procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ale koncem března odhadl, že by ekonomika mohla klesnout až o dvě procenta. Podmínil to ale dalším zhoršením recese v západní Evropě.