Státy EU a europoslanci se dál přou o délku pracovního týdne

23.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Štrasburk 23. dubna (zpravodaj ČTK) - Evropská unie se zatím nedokázala shodnout na tom, jak dlouhý by měl být v unii pracovní týden a jaká pravidla by v tomto směru měla v EU existovat. Spor se nevede ani tak kolem stanovení jeho maximální délky na 48 hodin, nýbrž hlavně okolo výjimek umožňujících překročení tohoto limitu. Tato možnost nyní platí v 15 z 27 států bloku včetně Česka, parlament ji ale chce časem zrušit.

"Od počátku jsme poslancům Evropského parlamentu říkali, že pokud mají představu, že výsledkem tohoto jednání může být nějaké ustanovení, které by předjímalo zrušení opt-outů (výjimek), že to nikdy Radou EU neprojde a že to je vyloučené," řekl po dnešním jednání, které se uskutečnilo na okraj zasedání parlamentu, český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Europoslanci a státy EU se na změně současných pravidel nejsou s to dohodnout už dlouho. S návrhy změn Evropská komise přišla už v roce 2004. Parlament a Rada EU sdružující země bloku si ale odhlasovaly různou podobu reformy, takže nyní probíhá smírčí řízení. Dnes už vyjednávání skončila, budou však pokračovat v příštích dnech. Pokud by se nepodařilo dosáhnout kompromisu do 28. dubna, vše zřejmě spadne pod stůl.

V ČR běžný pracovní týden trvá 40 hodin. Češi ale stejně jako řada dalších států využívají výjimek umožňujících tuto délku prodloužit, v ČR je tak možné přidat až 16 hodin.

"Pro celou řadu členských zemí EU je zachování této možnosti velmi zásadním problémem, protože umožňuje řešení fungování některých sektorů, jako je například zdravotnictví nebo doprava, především tam, kde se to týká nejrůznějších pracovních pohotovostí," řekl Nečas.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK