"Z pohledu České republiky a českého předsednictví EU existují tři předpoklady pro úspěšnou mezinárodní spolupráci v oblasti energetiky," řekl Vondra. Vedle vzájemného přínosu je to podle něj také fungující trh a možnost volby dodavatele a tranzitu.
Vondra připomněl, že 8. května se bude v rámci českého předsednictví EU v Praze konat summit k takzvanému jižnímu koridoru. Na něm se má podle Vondry ukázat, že Evropská unie přešla z fáze obecných deklarací k fázi realizace. Jasno by tedy mělo být rovněž v konkrétních termínech realizace chystaných projektů.
"Měli bychom dokončit jednání o mezivládní dohodě k projektu Nabucco a podepsat ji do června 2009," řekl Vondra ve sdělení, jehož obsah je vyvěšen na internetových stránkách sofijského summitu. Bariéry, které nyní brání dohodě, by podle něj mohl odstranit právě summit v Praze.
Evropská unie vkládá naděje hlavně do plynovodu Nabucco a slíbila, že na financování projektu za 7,9 miliardy eur (asi 211 miliard Kč) se bude finančně podílet. Nabucco má přivést zemní plyn z oblasti Kaspického moře přes Turecko a jihovýchodní Evropu do Rakouska. Z tamní přijímací stanice Baumgarten by měl plyn proudit do dalších zemí západní Evropy.
Konference v Sofii začala v pátek a trvá do dneška. Zakončit by ji měla společná deklarace.