Počet miliardářů ve Spojeném království klesl od loňska o více než 40 procent ze 75 na 43, uvedl Reuters. Tisícovka nejbohatších Britů přišla v krizi o majetek v celkové hodnotě 155 miliard liber (téměř 4,6 bilionu korun). Důlní a ocelářské magnáty jako Mittala krize postihla nejvíc.
Přesto si Lakšmí Mittal, který ovládá i ostravský ocelářský podnik ArcelorMittal, zachoval pozici nejbohatšího Brita, jehož nynější majetek se odhaduje na 10,8 miliardy britských liber (asi 334 miliardy korun).
Vlastník fotbalové Chelsey Roman Abramovič je druhý se sedmi miliardami liber (skoro 207 miliard korun). Od loňska ale přišel o více než 40 procent svého majetku.
Největším boháčem, který se na ostrovech také narodil, je vévoda z Westminsteru. V žebříčku obsadil třetí pozici, jeho majetkové portfolio kleslo o pouhých sedm procent na 6,5 miliardy liber (asi 192 miliard korun).
Vliv evropských a amerických spekulantů, kteří využívají slabé libry, pomohl podle Reuters zbohatnout některým obchodníkům včetně majitele britského luxusního obchodního domu Harrods Mohameda Al Fayeda. Jeho odhadovaný majetek vzrostl o 17 procent na 650 milionů liber (asi 20 miliard korun).
Prezident řetězce supermarketů Morrisons Ken Morrison od loňska zbohatl o 11 procent na 1,6 miliardy liber (46,4 miliardy korun)
Výnosné je také sázení online, majitelé webové stránky Bet365 Peter a Denisa Coatesovi zbohatli o třetinu na 400 milionů liber (asi 11,6 miliardy korun).
Celkově tisícovka multimilionářů v žebříčku zchudla od loňska o 37 procent. Jejich celkový majetek se odhaduje na 258 miliard liber (7,6 bilionu korun), což znamená oproti loňskému celkovému odhadu 413 miliard liber (téměř 12 bilionů korun) značný propad.
Každoroční seznam Sunday Times je založen na majetku, který lze kvantifikovat, včetně pozemků, vlastnictví, dostihových koní, uměleckých sbírek nebo nezanedbatelných podílů ve veřejně kotovaných společnostech. Nebere ovšem v potaz bankovní konta.