Tento trend na pracovním trhu potvrzuje i obchodní manager Axial Personnel Agency Marek Strieborný. "Jsou pozice, kde se zaměstnavatelé dříve předháněli ve finančních nabídkách. Nyní svoji platovou politiku kvůli ekonomické situaci regulují. Například mzda recepční v Praze se minulý rok pohybovala mezi 20.000 až 25.000 Kč hrubého měsíčně. Letos tato částka klesla k té dolní hranici," říká Strieborný.
Jako hlavní důvod možné změny zaměstnání uvedlo v průzkumu téměř 40 procent respondentů důležitost náplně práce. "Platové hodnocení je s přibližně 25 procenty až na druhém místě, což je jiný výsledek, než byl v minulém období. Právě finance byly v posledních letech primárním motivem pro odchod na jinou pracovní pozici," sdělil Novák. Výsledky vysvětluje Novák potřebou stabilního zaměstnání v současné době.
Pro pětinu účastníků průzkumu je při hledání nové práce důležitá další možnost profesního růstu.
Současná ekonomická situace mění také uvažování respondentů při výběru pracovního místa. Téměř 80 procent oslovených je ochotno přijmout zaměstnání, na které je vyžadována nižší úroveň kvalifikace, než jakou uchazeči mají. Kvůli nové práci je připraveno změnit obor, případně absolvovat rekvalifikační kurz 90 procent účastníků průzkumu.