Mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben zlepšení stavu včelstev přičítá jejich včasnému ošetření. Podle něj včelaři vyslyšeli výzvy ze strany SVS a Výzkumného ústavu včelařského a před zimou či brzy na jaře aplikovali vakcíny proti smrtící nemoci včel.
"Vzhledem k tomu, že nákazová situace v chovech včel je v letošním roce velmi dobrá a zima byla pro včely poměrně příznivá, odhadujeme, že úhyny budu maximálně do deseti procent stavů včelstev, spíše okolo 20.000," uvedl Peroutka.
Včelaři loni zazimovali zhruba 461.000 včelstev, což bylo téměř o 60.000 méně než o rok dříve. Snížení jejich stavů nebylo tak drastické, protože polovinu včelstev se během loňského roku podařilo obnovit, když včelaře podpořily stát i kraje. Podle Peroutky by však podpora měla být do budoucna ještě výraznější.
"Na tuto skutečnost upozornil ve svém usnesení i Evropský parlament na konci roku 2008," podotkl Peroutka. Pozitivem podle něj je, že kraje stále více uvolňují peníze pro začínající včelaře.
"Úbytek včelstev by způsobil v zemědělství zásadní problémy, bylo tedy třeba rychle a účinně reagovat, zajistili jsme 25 milionů korun, a díky těmto dotacím se podařilo velkou část včelstev obnovit," zdůvodnil pomoc ministerstva zemědělství jeho mluvčí Petr Vorlíček.
České, ale i evropské včelařství dlouhodobě trápí úbytek a rostoucí věkový průměr včelařů. Loni bylo v ČR něco přes 47.000 včelařů, zhruba o 1800 méně než v roce 2007. Zlepšit tento stav se svaz snaží například pořádáním přednášek a besed ve školách po téměř celém Česku, kde působí také zhruba 100 aktivních včelařských kroužků mládeže.