Poláškovi dlouhodobá smlouva pode ČT údajně vynáší v průměru několik milionů korun měsíčně. Podle nejdražších českých právníků jde prý o netradičně vysokou sumu. Podle televize se odměny jako v Poláškově případě vyplácejí právníkům u mezinárodních sporů například ve Velké Británii. Polášek dříve působil jako náměstek ministra spravedlnosti Pavla Němce.
LČR smlouvu s kanceláří uzavřely loni poté, co od lesnické firmy CE WOOD obdržely fakturu na pět miliard korun. LČR fakturu označují za neoprávněnou. "Byl to dosud největší útok na LČR ze strany soukromého subjektu, jaký nemá v historii obdoby. Tomu odpovídá závažnost kauzy a rozsah právních služeb," sdělil ČTK k uzavření smlouvy s Tomanovou kanceláří generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora.
Zakázku na právní služby podnik nezadal výběrovým řízením otevřeným více uchazečům. "Kdybychom čekali tři měsíce na zákonné lhůty otevřeného veřejného výběrového řízení, došlo by k fatálnímu ohrožení podniku," tvrdí Sýkora. Podnik proto advokáty vybral rychlejším takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění, v němž lze oslovit jediného dodavatele. Tuto možnost zákon o veřejných zakázkách umožňuje. LČR tvrdí, že na základě činnosti Tomanovy kanceláře podnik v krátké době získal částku 100 milionů korun.
LČR poznamenaly, že společnost CE WOOD vyvolala miliardové mezinárodní arbitráže akcionářů proti českému státu, které řeší ministerstvo financí. Ministerstvo pro zastupování v arbitrážích s vlastníky CE WOOD vypsalo podle LČR řízení, v němž je limit hodnoty právních služeb vyčíslen na zhruba 130 milionů korun. Sýkora připomněl, že Polášek je jediným soudním znalcem v ČR v oboru mezinárodního obchodního práva.
Loni LČR podle předběžných údajů vykázaly hrubý zisk asi 400 milionů korun při tržbách kolem osmi miliard korun. Podnik ročně vytěží v průměru sedm milionů metrů krychlových dřeva. Sýkora je v čele podniku od letošního ledna.