Vláda plánuje vydat nové obligace za 16,9 bilionu jenů. Celková hodnota vydaných vládních obligací se tak zvýší o 13 procent na 149 bilionu jenů. Analytici varují, že kvůli poklesu daňových příjmů a plánovaným dalším výdajům na stimulaci ekonomiky zřejmě bude vláda muset vydat další obligace.
Globální finanční krize způsobila propad poptávky po japonských vozech, technologickém a dalším vývozním zboží, a země tak zažívá nejhorší recesi od druhé světové války. Březnové údaje ukazují, že vývoz se již možná stabilizoval, avšak dosahuje pouze poloviny loňské úrovně. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že v letošním roce globální ekonomika zaznamená nejhorší propad za půlstoletí.
K letošnímu ekonomickému poklesu přispěje hlavně slabý vývoz a průmyslová výroba. Japonská vláda očekává, že za rok do března 2010 se průmyslová výroba propadne o 23,4 procenta. Původně přitom odhadovala pokles pouze o 4,8 procenta. Vývoz se má snížit o 27,6 procenta místo původně očekávaných 3,2 procenta.
Výhled již bere v úvahu i případný vliv stimulačního plánu, který má zvýšit ekonomickou aktivitu o 1,9 procentního bodu. Současně však i vláda varuje, že stále existují rizika, která by jí mohla přimět současný výhled dále zhoršit. Velké starosti dělá vládě hlavně nezaměstnanost, která by se podle odhadů měla zvýšit na 5,2 procenta, nejvýše za sedm let.
Vláda také očekává návrat k hlubší deflaci, tedy poklesu spotřebitelských cen. Za celý rok se mají ceny snížit o 1,3 procenta místo původních 0,4 procenta. V únoru se spotřebitelské ceny, včetně nestabilních cen čerstvých potravin, snížily o 0,1 procenta, a klesly tak poprvé od září 2007.
Nový odhad ekonomického růstu počítá s tím, že za celý loňský rok HDP klesl o 3,1 procenta. Původní odhad přitom počítal se snížením o 0,8 procenta. Za první čtvrtletí se má ekonomika propadnout meziročně o 14 procent, což bude nejhlubší propad od roku 1955, kdy se začal tento údaj sledovat.
MMF ve středu zdvojnásobil svůj odhad poklesu japonské ekonomiky za letošní kalendářní rok na 6,2 procenta. Výhled MMF však výrazně ovlivnil očekávaný prudký pokles za kalendářní první čtvrtletí, které japonský výhled za fiskální rok nezahrnuje, napsala agentura Reuters.