Fiskální pozice všech uvedených zemí se v posledních měsících výrazně zhoršila hlavně kvůli propadu daňových příjmů. Zároveň ale výrazně vzrostly výdaje na sociální zabezpečení a vlády musely vynaložit nemalé prostředky i na záchranu bank.
I když vlády 27 zemí přiznávají, že na stavu veřejných financí se v řadě případů nepříznivě odrazily dopady hospodářského útlumu, na nápravě trvají. A u některých zemí se stav veřejných financí musí zlepšit spíš dříve než později.
Francie a Španělsko mají čas do roku 2012, aby měly veřejné finance v pořádku. To znamená, že musejí snížit deficit rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak stanoví takzvaná maastrichtská kritéria. To je soubor pravidel, jimiž se musejí řídit země eurozóny. Řecko ale musí totéž splnit už příští rok.
Více času na nápravu má Británie a Irsko, protože obě země tvrdě zasáhla současná finanční krize a propad realitního trhu. Irsko, které bude mít letos deficit asi až 9,5 procenta HDP, tedy zdaleka největší ze všech zemí EU, si musí dát finance do pořádku do roku 2013.
Irsko a Řecko v březnu souhlasily, že začnou deficit snižovat už letos. To je pro ně dost obtížný úkol, protože jim klesají daňové příjmy, a nemají tedy prostor pro další zvýšení výdajů na podporu ekonomiky. Španělsko a Francie začnou po letošních výdajích s úsporami příští rok.
Evropské vlády pokáraly také Británii, i když není členem eurozóny, neboť neplní loňský pokyn, aby deficit do dvou snížila. Nyní má Británie stanoven nový termín, a to konec finančního roku 2013/2014.