EU se nedohodla o délce pracovního týdne

28.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 28. dubna (zpravodajka ČTK) - Členské státy Evropské unie a europoslanci se ani v závěrečném kole jednání v pondělí a v noci na dnešek nedokázali shodnout na tom, jak dlouhý by měl být v unii pracovní týden a jaká nová pravidla by v tomto směru měla v EU existovat. Dnes o tom informovalo české předsednictví EU v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Navzdory pěti letům jednání o revizi směrnice o pracovní době tak nadále zůstane v platnosti stávající předpis. Spor se vedl kolem stanovení maximální délky pracovního týdne a kolem výjimek umožňujících překročení tohoto limitu.

Ve většině členských států včetně Česka je pracovní doba stanovena na 40 hodin týdně. Mnohé členské státy však využívají výjimku z maximální délky pracovní doby. V tom případě nynější legislativa v unii umožňuje pracovat například až 78 hodin. Europarlament chce používání těchto výjimek, jež využívá 15 z 27 členských států, časem zrušit. Rada EU v čele s českým předsednictvím navrhovala snížit stávající limit maximální týdenní pracovní doby na 60 až 65 hodin. To však europoslanci odmítli.

"Na výsledek jednání měly nepochybně vliv blížící se volby do Evropského parlamentu. Poslanci v této době nebyli ochotni přistoupit na dohodu, která by ovšem zlepšila situaci zaměstnanců a zároveň vedla k pružnějšímu pracovnímu trhu. Ten Evropa potřebuje v době hospodářského útlumu," uvedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který v jednáních s europoslanci zastupoval členské státy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK