Zemědělci budou ve středu protestovat na silnicích v pěti krajích

28.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. dubna (ČTK) - Zemědělci budou ve středu ráno s těžkou technikou protestovat na silnicích v pěti krajích. K původně nahlášenému kraji Vysočina, Plzeňskému kraji, Pardubickému kraji a Jihomoravskému kraji přibyl Olomoucký kraj. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nehodlají rolníci blokovat dopravu, chtějí ale jízdou upozornit na kritickou situaci v chovu mléčného skotu. Součástí protestů bude shromáždění zhruba 1500 rolníků u památníku selského povstání u Chlumce nad Cidlinou.

Nejmasivnější protesty by se měly uskutečnit na Vysočině, kraji, který má velkou tradici v chovu skotu a kde je až 16 procent stavů skotu v Česku. Veleba minulý týden zdůraznil, že akce není namířena proti současné ani budoucí vládě, ale chce politiky a veřejnost upozornit na to, že situace chovatelů je vážná.

Jízdy by se měly konat mezi 08:00 a 10:00 hodinou. Shromáždění u Chlumce by mělo začít v 09:00, předpokládaný konec akce stanovili pořadatelé na 11:00.

Prezident Agrární komory dnes také představil požadavky protestujících. "Stejně jako u cukrovky bychom chtěli zavést ke kvótě minimální cenu mléka," uvedl Veleba. Agrárníci dále požadují schválení zákona, který by zabezpečil korektní chování obchodních řetězců. Třetím požadavkem je přijetí koncepce českého zemědělství.

U druhého a třetího požadavku se zemědělci shodují s potravináři. Po přijetí zákona o významné tržní síle, který již několik měsíců leží ve sněmovně, i k vytvoření podle něj chybějící koncepce pro agropotravinářský sektor v nedávné době volal také prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Chovatelům v nesnázích by pak měl podle Veleby pomoci "mléčný fond". Do něj by se skládali sami zemědělci a firmy, které se sedláky spolupracují. Z fondu by v budoucnu měla být financována zejména propagace českých mléčných výrobků. Podobný fond funguje také v Německu či na Slovensku, uvedl Veleba.

Česká republika nebude jediným státem, kde se protesty uskuteční. Podle informací Agrární komory by měli ve středu demonstrovat farmáři v dalších 13 zemích Evropské unie. Propad mléčných cen totiž již několik měsíců trápí farmáře v celé Evropě. Iniciátorem demonstrací je Německý svaz chovatelů mléčného skotu.

Chovatelé dlouhodobě uvádějí, že náklady na výrobu jednoho litru mléka přesahují osm korun. Vzhledem k tomu, že výkupní ceny jsou nižší než náklady již sedm měsíců, museli už někteří farmáři zahájit likvidaci chovů.

Jenom v okresech Hodonín a Břeclav bylo prý z tohoto důvodu v posledních týdnech poraženo více než 2100 krav. Podle odhadu Agrární komory by do konce pololetí mělo nuceně jít na jatka 7000 krav.

Podle předběžných údajů ministerstva zemědělství vykupovaly v březnu tuzemské mlékárny od zemědělců mléko v průměru za 6,04 koruny. Meziměsíční pokles cen proti únoru tak zpomalil na zhruba dvě procenta. Mírné zvýšení výkupních cen ohlásily v posledních týdnech některé mlékárny, například jihočeská Madeta.

Podle údajů posledního sčítaní hospodářských zvířat, které se uskutečnilo v dubnu 2008, bylo v ČR zhruba 569.000 krav, tedy méně než polovina stavu z roku 1990. Pokles produkce mléka nebyl díky zvyšující se užitkovosti tak výrazný. V roce 1990 zpracovaly tuzemské mlékárny 4,8 miliardy litrů, v současné době je to kolem 2,7 miliardy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK