Firo-tour má nyní v Mexiku 23 klientů na poznávacím zájezdu; skupina letěla pravidelnými linkami. Sezona přímých charterových letů do Mexika podle Pešové skončila a znovu začne až na podzim. Zrušení zájezdů se tak údajně dotkne pouze několika jednotlivců.
Větší vrásky na čele dělá chřipka v Mexiku zástupcům největší cestovní kanceláře, kterou je Exim Tours. Ta má v mexických letoviscích 160 klientů, kteří budou dnes v anketě rozhodovat, zda se chtějí vrátit předčasně či nikoliv. Podle marketingového ředitele Eximu Stanislava Zímy rozhodne většina.
Exim už také rozhodl o zrušení dalších zájezdů do Mexika, příští let měl odstartovat z Prahy v sobotu. CK klientům nabízí náhradu v podobě výletů do jiných exotických zemí. "Je to rozhodnutí pro nás finančně bolestivé, ale věříme, že se to v budoucnu vrátí v podobě důvěry klientů," uvedl Zíma.
V jednom charterovém letadle s klienty Eximu dorazili do Mexika i klienti CK Fischer. Také oni se mohou rozhodnout pro předčasný návrat. Jak uvedl mluvčí Fischera Daniel Plovajko, domů se mohou vydat i jednotlivci. "Fischer by jim zajistil návrat na pravidelných linkách," uvedl. Pokud si prý klienti nevyberou jiný zájezd, dostanou všechny peníze zpět.
Zástupci "cestovek" neskrývají obavy z následků, které by mohla nákaza chřipky mít na cestovní ruch. "Ta situace vůbec není skvělá. Dnes je to v Mexiku, a kde to bude zítra, nevíme," uvedla Pešová z Firo-tour. "Vypadá to, že to tentokrát není úplně legrace," doplnil Zíma.
Podle něj nákaza či obavy z ní mohou nabourat plány kanceláří hlavně v oblasti dálkových zámořských letů. "Klienti jsou si méně jistí, ta vzdálenost je obrovská. Může to v současné době dálkové lety výrazně negativně ovlivnit," uvedl. Exim přitom plánuje na září zavedení přímých letů z Prahy na Floridu. V USA už se prašečí chřipka také vyskytla.
O tom, že obavy s chřipky se mezi klienty cestovních kanceláří rychle šíří, svědčí údaje Sdružení obrany spotřebitelů. Na sdružení se obracejí klienti s dotazy, zda a jak je možné zrušit již objednaný zájezd. "Spotřebitel má samozřejmě právo kdykoliv od cestovní smlouvy odstoupit, avšak musí počítat s možnými stornopoplatky," uvedl tiskový mluvčí SOS Jan Mišurec.
Nutnost platit stornopoplatky by odpadla až v případě, kdy by české ministerstvo zahraničí označilo cestování do některé země za životu nebezpečné. To se však zatím nestalo ani v případě v Mexika. SOS spotřebitelům radí, "aby zbytečně nepropadali panice".