Brány pracovního trhu v tento den otevře i Norsko. To sice není členem EU, ale je členem Evropského hospodářského prostoru. Ten tvoří vedle 27členné unie Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V EHP platí podobné svobody jako v EU včetně volného pohybu osob.
Německo a Rakousko tak zůstaly posledními zeměmi EU, které nějakým způsobem chrání svůj pracovní trh. "Německo a Rakousko informovaly Evropskou komisi, že zamýšlejí i nadále využívat přechodná období pro vstup na pracovní trh, a to až do 30. dubna 2011," sdělil dnes výkonný orgán unie.
Po tomto datu všechny zbývající překážky v přístupu na pracovní trhy v EU nejen pro Čechy a Slováky musejí padnout. Komise nyní studuje důvody, proč tak Berlín a Vídeň učinily, a zda jsou zdůvodnění pro prodloužení omezení na místě, či nikoli. Pokud by EK dospěla k závěru, že nejsou na místě, mohla by proti nim zakročit. Zatím však není jasné jak.
Špidla dnes uvedl, že sice respektuje právo obou zemí i nadále využívat přechodného období, na druhé straně ale zdůraznil, že i v současné ekonomické krizi by otevření pracovního trhu pomohlo vyřešit mnohé problémy.
Otevření pracovního trhu v Dánsku, Belgii a Norsku se týká Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Lotyšů, Litevců, Estonců a Slovinců. Kodaň ruší zbývající překážky i Rumunsku a Bulharsku.