Základním cílem Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci je pomoci pracovníkům, kteří přišli o práci v důsledku změn, které přinesla globalizace do struktury světového obchodu. Nově by z něj měli dostat odškodné i lidé, kteří ztratili práci kvůli současným hospodářským těžkostem.
Podle schváleného návrhu budou členské státy moci žádat o pomoc z fondu pro postižené podniky, které propustí už 500 zaměstnanců namísto dosavadních tisíc. Míra financování z evropských prostředků se navíc v příštích dvou letech zvýší na 65 procent oproti dosavadním 50 procentům. Při žádosti o čerpání z fondu v této souvislosti budou ale členské státy muset prokázat, že existuje přímý vztah mezi propouštěním a krizí.
"Tato dohoda zabije dvě mouchy jednou ranou - v krátkodobém horizontu zmírní následky hospodářské krize, v dlouhodobém posílí evropskou konkurenceschopnost," uvedla před časem zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová, která vyjednávala dohodu za české předsednictví.
Nová pravidla budou ještě muset formálně přijmout ministři EU na některé z následujících rad. Pravidla by tak mohla vstoupit v platnost ještě před koncem českého předsednictví. Navíc se mají aplikovat zpětně na žádosti podané Evropské komisi od května 2009.
Podle dnešního vyjádření ministra financí v demisi Miroslava Kalouska nyní Evropská unie prožívá nejhorší dny a týdny hospodářské recese. Evropská komise navíc v pondělí zveřejnila novou prognózu, podle níž se letos hospodářství sedmadvacetičlenného bloku propadne o čtyři procenta. V recesi by podle předpovědi měla unie zůstat i v příštím roce.