Dow Jonesův index vzrostl o 101,63 bodu a obchodní den uzavřel pevnější o 1,21 procenta na 8512,28 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,74 procenta na 919,53 bodu, index Nasdaq Composite vzrostl o 0,28 procenta na 1759,10 bodu.
Dosavadní informace o průběhu zátěžových zkoušek naznačují, že výsledky nepřinesou žádné nepříznivé zprávy. Očekává se tak, že některé banky budou sice muset zvýšit objem kapitálu, zásadní nedostatky by ale neměla mít ani jedna.
K růstu indexů přispěla i zpráva, že v soukromém sektoru v USA v dubnu ubylo nejméně lidí za posledních pět měsíců. To vede některé analytiky k úvahám, že americká ekonomika by mohla mít nejtěžší fázi recese za sebou. Důležité ale bude počkat na širší zprávu o vývoji nezaměstnanosti a úbytku pracovních míst.
V některých médiích se ve středu objevila zpráva, že většina testovaných bank je zřejmě v lepším stavu, než se předpokládalo. To spustilo nákupní vlnu v sektoru bank a finančních společností, jejichž hlavní indikátor KBW Bank Index vzrostl o 11,5 procenta. Podobně index finančních společností S&P si připsal 8,1 procenta.
Právě obavy o zdraví bank byly jednou z hlavních příčin propadu akcií, jejichž ceny se v březnu dostaly nejníže za posledních 12 let. V té době si řada lidí myslela, že americká vláda bude muset přikročit k zestátnění některých bank, aby zachránila finanční systém před kolapsem.
"Alespoň podle mého názoru to znamená, že jsme se posunuli mnohem blíž k vyřešení této situace," podotkl hlavní analytik investiční společnosti Federated Investors Phil Orlando. "Výsledkem bude, že investoři začnou mít jasno v tom, že začínáme oddělovat zrno od plev," dodal.
Růst akcií bank byl velmi silný, například Citigroup zpevnila o více než 16 procent, Bank of America si připsala přes 17 procent. Slabší byl růst u akcií JPMorgan, které zpevnily asi o sedm procent.
Na devizových trzích klesal dolar vůči hlavním světovým měnám, převážně kvůli růstu cen akcií a návratu investorů k rizikovějším transakcím. Další vývoj ale bude záviset na měnových rozhodnutích Evropské centrální banky (ECB) a Bank of England. Analytici předpokládají, že ECB dnes sníží úroky, čímž by je posunula na nové historické minimum.
Euro k dolaru zpevnilo o 0,1 procenta na 1,3338 USD, během dne ale jeho kurz vystoupil až na 1,3374 USD. Dolar vůči japonskému jenu oslabil o 0,6 procenta na 98,29 JPY, euro k jenu si odepsalo 0,4 procenta na 131,08 JPY. Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních měn, klesl o 0,4 procenta na 83,827 bodu.