"Naše výzkumy ukazují, že ve výsledku chtějí téměř všichni 'žít ve vlastním', takže v dlouhodobějším výhledu bude zřejmě pokračovat trend zvyšování dostupnosti nájemního bydlení a investoři budou muset o solidní nájemníky tvrdě bojovat," uvedl.
Ceny některých bytů můžou podle Luxe klesnout až o čtvrtinu, v některých segmentech se však nemusí změnit vůbec. Pokles cen bytů poprvé od roku 2005 již potvrdil i ČSÚ. Nabídkové ceny bytů v Česku klesly za první letošní tři měsíce ve srovnání s posledním čtvrtletím 2008 téměř o tři procenta.
"Je také otázkou, zda-li pokles cen bytů bude mít skutečně za následek lepší finanční dostupnost vlastnického bydlení. Ta je totiž dána nejen cenou bytu, ale také dostupností hypotečních úvěrů a jejich úročením," poznamenal Lux.
Sociologický ústav AV ČR se věnuje výzkumu regionálních rozdílů v dostupnosti bydlení v Česku systematicky od roku 2000. Z regionálního hlediska se kvůli vyšší nárůstům cen dostávali po roce 2000 hůře k vlastnímu bydlení především lidé v Praze a v Jihomoravském kraji.
Významnou roli hraje i sociální situace. "Pro nájemní i vlastnické bydlení platí, že potenciální finanční nedostupnost v letech 2000 až 2006 nejvíce ohrožovala domácnosti závislé na sociálních dávkách, domácnosti starobních důchodců a také pracovníků s nižším postavením v zaměstnání a rodin, kde je pouze jeden člen zaměstnán," uvedli výzkumníci v nedávno zveřejněné studii.