Míra softwarového pirátství v Česku loni klesla na 38 procent

12.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. května (ČTK) - Tuzemská míra softwarového pirátství po dvou letech stagnace klesla o jeden procentní bod na 38 procent. Česko tak patří k zemím s nejnižším podílem nelegálního softwaru v regionu, za průměrem EU 35 procent však stále zaostává. Uvedla to protipirátská aliance BSA s odvoláním na studii IDC.

"Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun," uvedl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Celosvětově patří Česku 22. místo mezi zeměmi s nejnižší mírou nelegálních programů. Žebříček vedou USA s 20 procenty, následuje Japonsko a Lucembursko s 21 procenty a Nový Zéland, který zaostává o jeden procentní bod. Naopak na dně žebříčku jsou Gruzie, Bangladéš a Arménie, kde míra pirátství přesahuje 90 procent.

Ze 110 sledovaných zemí míra pirátství poklesla více než v polovině z nich, nezměněná zůstala ve 40 zemích a pouze ve 13 zemích pirátství vzrostlo.

Za posledních 14 let se v Česku snížila míra pirátství o 28 procentních bodů. Při srovnání s dalšími členskými státy EU si Česko drží jedenáctou příčku, Slovensku patří šestnácté místo. V závěsu za Českem jsou mnohé západoevropské a jihoevropské státy, například Itálie (48 procent), Španělsko (42 procent) či Francie (41 procent). V rámci EU byla nejvyšší míra pirátství zaznamenána v Bulharsku (68 procent), Rumunsku (66 procent) a Řecku (57 procent). Naopak nejméně se software krade v Lucembursku, Rakousku, Belgii, Dánsku a Švédsku.

Světová ekonomická krize má na softwarové pirátství smíšený vliv. Podle šéfa analytiků IDC Johna Gantze spotřebitelé s menší kupní silou mohou obměňovat stávající počítače za delší dobu než obvykle. To by pak přispělo ke zvýšení pirátství, protože na starších počítačích je výskyt pirátského softwaru mnohem pravděpodobnější než na nově zakoupených. Nicméně nástup populárních minipočítačů tlačí nahoru prodeje levných netbooků, které již obsahují předinstalovaný legální software.

Nejvíce se nelegálně šíří operační systémy Windows, populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi v Česku nejčastěji poškozované výrobce softwaru patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Borland a Symantec.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK