Po očištění od sezonních vlivů, včetně vlivu počtu pracovních dnů, byla průmyslová produkce meziročně nižší o 19 procent.
ČSÚ dnes mírně k lepšímu revidoval předběžný údaj z konce dubna, který hovořil o poklesu průmyslové produkce o 17,5 procenta. "Do dalších měsíců je výhled ovšem daleko optimističtější, důvodem je zlepšení zahraniční poptávky po našem zboží (díky šrotovnému), navíc dochází ke zlepšení indikátorů důvěry jak v zemích eurozóny, tak i v české ekonomice. Za celý letošní rok pak očekáváme pokles průmyslu o 8,6 procenta," komentoval dnešní údaje Jiří Škop z Komerční banky.
Stavební výroba po očištění od vlivu pracovních dnů klesla o 11,9 procenta. Podobně jako v předchozích měsících pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství, rostla naopak produkce inženýrského stavitelství.
Průmyslové firmy v březnu dále propouštěly, průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 9,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu v březnu meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 23.370 korun.
Ve stavebnictví se průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně naopak o půl procenta zvýšil. Průměrná měsíční nominální mzda ale meziročně klesla o 11,3 procenta a činila 26.041 korun.
Ve všech 27 zemích Evropské unie byla průmyslová výroba v únoru (očištěná od vlivu počtu pracovních dnů) nižší o 17,5 procenta. Údaje za březen zveřejní evropský statistický úřad ve středu.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v únoru v EU 27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 11,2 procenta. Údaje za březen Eurostat zveřejní příští týden.