Ceny průmyslových výrobců v dubnu klesly o 2,5 procenta

15.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. května (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v dubnu klesly o 2,5 procenta, což je nejvyšší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,5 procenta. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele.

Ceny zemědělských výrobců byly meziročně nižší o 29,2 procenta a oproti březnu se snížily o 0,2 procenta.

"Zveřejněné dubnové ceny průmyslových a zemědělských výrobců v kombinaci s horším výsledkem HDP ukazují výraznější hloubku recese. Ceny vstupů jsou meziročně nižší a v dalších měsících budou příznivě ovlivňovat i spotřebitelskou inflaci, která bude podle našeho názoru klesat až k letním 1,2 procenta, a to i přes oslabení koruny, které bylo zaznamenáno v závěru loňského a na počátku letošního roku," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Meziročně klesly v dubnu ceny koksu a rafinérských ropných výrobků o 35,9 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 4,2 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o 3,6 procenta, z toho zejména mlýnské a škrobárenské výrobky o 21,4 procenta, průmyslových krmiv o 18,8 procenta a mléčných výrobků o 13,4 procenta. Vzrostly naopak především ceny elektřiny, plynu a páry, a to o 11 procent.

Oproti předchozímu měsíci se ceny obecných kovů a kovodělných výrobků snížily o 2,7 procenta, ceny elektřiny, plynu a páry o 0,9 procenta. Meziměsíčně naopak stouply ceny zejména koksu a rafinérských ropných výrobků o 3,2 procenta a chemických látek a výrobků o 3,6 procenta.

Ceny v rostlinné výrobě meziročně klesly o 36,9 procenta, a to zejména v důsledku nižších cen obilovin o 48,3 procenta a olejnin o 42,5 procenta. O 28,8 procenta klesly ceny ovoce a o 13 procent ceny zeleniny. Naopak výrazně meziročně vzrostly ceny chmele, a to o 120,5 procenta.

V živočišné výroba byly ceny v dubnu meziročně nižší o 18 procent. Ceny mléka klesly o 36,8 procenta, drůbeže o 10,2 procenta a vajec o 1,7 procenta. Ceny prasat byly naopak vyšší o 8,9 procenta a ceny skotu vzrostly o 2,1 procenta.

Proti březnu ceny v rostlinné výrobě klesly o 0,8 procenta. Ceny obilovin se snížily o 2,3 procenta a olejnin o 2,7 procenta. Ceny zeleniny a ovoce naopak stouply. U zeleniny o 18,9 procenta a u ovoce o 7,3 procenta.

Dubnové ceny v živočišné výrobě se meziměsíčně zvýšily o 0,5 procenta. Ceny prasat stouply o 3,9 procenta, drůbeže o jedno procento a skotu o 0,2 procenta. Cena mléka se oproti tomu snížila o 1,5 procenta a cena vajec o 2,4 procenta.

Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 1,9 procenta, oproti březnu ale zůstaly stejné. Meziročně se nížily ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 3,3 procenta, meziměsíčně klesly o 0,5 procenta.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly meziročně v úhrnu vyšší o 1,7 procenta. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 7,7 procenta, za programování a poradenství o 7,2 procenta a za administrativní a jiné podpůrné činnosti o 6,5 procenta. Na druhé straně klesly ceny za telekomunikační služby o 1,8 procenta a ceny nákladní dopravy o 3,5 procenta.

Meziměsíčně se ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zvýšily o 0,4 procenta. Vzrostly především ceny za reklamní služby a průzkum trhu, a to o 3,5 procenta.

Ve 27 zemích Evropské unie se podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně snížily o 2,3 procenta. Ceny klesly nejvíce v Řecku o 6,8 procenta, v Nizozemsku o 6,7 procenta, ve Francii o 5,5 procenta a ve Finsku o pět procent. V Německu klesly o 0,3 procenta. Nejvíce naopak ceny stouply na Maltě, a to o 38,5 procenta. V Maďarsku klesly o 4,6 procenta a v Rumunsku o 3,8 procenta. Na Slovensku vzrostly o 0,5 procenta.

Meziměsíčně v EU 27 březnové ceny průmyslových výrobců klesly o 0,8 procenta. Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce klesly v Litvě a Nizozemsku, shodně o 2,1 procenta, a na Kypru o 1,7 procenta. Na Slovensku klesly o 1,1 procenta a v Německu o 0,7 procenta. Naopak nejvíce stouply ceny v Bulharsku o 1,1 procenta, v Dánsku o 0,4 procenta a ve Švédku o 0,1 procenta. Ve Slovinsku se ceny nezměnily.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK