"Česká ekonomika klesala poprvé od konce roku 1998. Zatím však nikdy v novodobé historii neklesala tak prudce," řekla ČTK analytička Next Finance Markéta Šichtařová. V pozadí propadu ekonomiky stojí podle ní vývoj v zahraničí. "Nákaza se přenesla ze Spojených států do západní Evropy a nyní i k nám. Trpí celý svět. Nejde tedy o domácí chybu, kterou by mohla řešit domácí hospodářská politika. Jde o globální trend a v zásadě se čeká na obrat v USA," dodala.
Analytička Raiffeisenbank Helena Horská upozornila na to, že globální recese zasáhla ekonomiku v jejím srdci, takže vývoz a investice se propadají. Spotřeba se zatím drží. Spotřeba vlády a domácností zatím brzdí pokles ekonomiky, ale nedostaví-li se v dohledné době alespoň slabé oživení světové ekonomiky, může se propad české ekonomiky ještě ve druhém pololetí prohloubit, podotkla.
Ačkoliv nebyl zveřejněn výsledek HDP proti předchozímu kvartálu, výpočty ukazují, že tento propad musel přesáhnout tři procenta, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Výsledky české ekonomiky tak kopírují nepříznivý vývoj v Německu, kde HDP poklesl mezikvartálně o 3,8 procenta. Jediným pozitivním aspektem dnešních dat je podle něj všeobecná shoda v názoru, že největší mezikvartální propad mají česká i německá ekonomika za sebou.
"Předpokládáme, že dna hospodářského propadu již bylo dosaženo právě v prvním čtvrtletí. Druhá polovina roku 2009 by potom již mohla přinést stabilizaci ekonomického vývoje a následné oživení. Očekáváme celkový pokles HDP v roce 2009 mezi jedním a dvěma procenty," odhadla analytička Komerční banky Kamila Fialová.
Naopak analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner míní, že další čtvrtletí může být s ohledem na propad průmyslu, vývozu a poklesy ekonomiky v sousedních zemích a zhoršující se vývoj poptávky v tuzemsku ještě horší. "Zatím nás zasáhly zejména vlivy vnějšího prostředí. Postupující dopady krize na podniky a obyvatelstvo se však projeví i v poklesu investic, což naznačuje vývoj dovozů směrem dolů a poklesu domácí poptávky, spotřeby a tržeb. Očekáváme, že ekonomický propad bude minimálně čtyři procenta a nezaměstnanost na konci roku na hranici desíti procent," poznamenal.
Firmy nyní bojují o přežití, začínají mít problémy s platební neschopností a tokem hotovosti, souhlasil analytik Broker Consulting Jan Šimek. Úsporná opatření firem jsou podle něj jedním z faktorů, které snížení HDP přímo ovlivňují. Pokud se týká domácností, u nich lze prý očekávat v příštích měsících snižování výdajů v souvislosti s tím, že stále více lidí bude přicházet o práci.
Hlavní ekonom Patria Finance David Marek v dalších čtvrtletích očekává pokračování negativního vývoje, mezikvartální propady by ovšem měly být nižší. Avšak meziroční změny HDP se prý budou propadat ještě níže a zdolávat další negativní rekordy. Překvapením by neměly být ani hodnoty v blízkosti minus pěti či šesti procent. Aktuální výsledek za první čtvrtletí posouvá celoroční prognózu HDP na minus 4,6 procenta, upozornil.
Předběžný odhad vývoje HDP sestavil ČSÚ na základě pouze dílčích informací ze statistických zjišťování a administrativních zdrojů, které byly k dispozici v podstatně menším rozsahu než obvykle. "Nelze proto vyloučit, že standardní odhad vývoje HDP a jeho složek, který bude zveřejněn 9. června, se může od nyní publikovaných údajů výrazněji lišit," upozornil dnes Český statistický úřad.