"Chceme sociální Evropu, která by nás chránila proti finančním kolapsům," řekl dnes na tiskové konferenci před zahájením protestní akce generální tajemník ETUC John Monks. Podle něj evropské odborové organizace nynější sérií protestů volají po jakémsi "novém sociálním údělu", který byl dal důraz na sociální spravedlnost, solidaritu a více pracovních příležitostí. Podle Monkse nyní lidé chtějí "společnost, vystavěnou na solidaritě, jejíž prioritou je boj s nerovností, nikoliv její rozdmýchávání".
"Jsem tady spolu s ostatními, abychom upozornili na problémy, které vidíme kolem nás. Zaměstnanci po celé Evropě jsou obětí pekelné ekonomické krize, která má enormní důsledky. Doplácejí na ni hlavně dělníci v průmyslových odvětvích," řekl ČTK Belgičan Donald, který pracuje v textilním průmyslu. V tomto odvětví podle něj přišlo jen v Belgii během půl roku o práci 3000 lidí. "Vypadá to, že Evropa, která je zaměřena liberálně, nedělá v současnosti pro zaměstnance skoro nic. Pokud Evropa nebude sociálněji zaměřená, věci budou ještě horší," předpovídá.
S demonstrací pořádanou odbory se dnes "svezly" i některé belgické a mezinárodní radikální levicové strany a hnutí, které na protestní akci proklamují třeba znárodňování bank a podniků.
Demonstrace v Bruselu začala na nádraží Gare du Nord, kde se již od časných dopoledních hodin začaly scházet tisíce lidí oblečených do zelených, červených a modrých bund potištěných zkratkami odborových organizací a hnutí, ke kterým se hlásí. Demonstranti sebou nesou transparenty s nápisy jako Kapitalismus vážně poškozuje zdraví, Máme platit za vaši krizi!? či parafrázi na volební heslo Baracka Obamy - Sociální Evropa, ano, my můžeme. Během časných odpoledních hodin se demonstranti přesunou na bruselské Gare du Midi, kde by měla akce skončit.
V sobotu svolávají odbory demonstrace také v Praze a Berlíně. V těchto dnech se podle ETUC konají protestní akce i v Lucemburku, Birminghamu a Bukurešti.
Evropská komise očekává, že pod tíhou finanční a hospodářské krize stoupne míra nezaměstnanosti v EU letos na 9,4 procenta a příští rok až na 10,9 procenta. Ještě hůř by pak na tom podle výkonného orgánu EU měla být eurozóna, kde letos podle komise nezaměstnanost dosáhne 9,9 procenta a v roce 2010 dokonce 11,5 procenta.