"Peníze ze státní pokladny jsou krásná a přepychová věc, ale ekonomický růst si za ně nekoupíš. Nejde rozhazovat v dobrých časech a ještě více rozhazovat ve špatných časech," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Protikrizová opatření z dílny ČSSD prý mají tu vadu na kráse, že žádným způsobem nepodporují konkurenceschopnost firem. Jsou nicméně součástí širšího politického konsenzu a je nutné se na ně z ekonomického hlediska dívat jako na daň za politickou stabilitu, dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Většina opatření je smysluplných a celkové náklady přijatelné, míní analytik Patria Finance David Marek. Největší slabinou balíčku je prý načasování. Dnešní data o HDP ukázala, že měl být navržen a schválen na konci loňského roku, aby ekonomice pomohl v její nejtěžší hodině. Z konkrétních opatření lze podle něj jako nejvíce užitečné vyzdvihnout zrychlené odpisy a snížení sociálního pojištění. Naopak naprosto zbytečným, dokonce spíše škodlivým, opatřením je šrotovné, doplnil.
"Schválení protikrizových opatření je vítanou zprávou pro český průmysl," reagoval prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Tato opatření podle něj přinesou snížení nákladů podnikům v době, kdy mnohé z nich se potýkají s odlivem zakázek a sníženými příjmy. Přicházejí v pravý čas a díky kompromisní podobě mají šanci na rychlé dokončení svého legislativního procesu a brzké uvedení do praxe, podotkl.
Dnešní rozhodnutí přijmout sociálnědemokratický návrh protikrizových opatření je náznakem racionálnějšího přístupu politiků k řešení dopadů hospodářské recese, uvedl mluvčí Svazu průmyslu a podnikatelů Milan Mostýn. Opatření jsou podle něj ve prospěch podnikatelského prostředí a jsou adekvátní současné situaci, byť některá z nich považuje za dočasná. Svaz vítá zrychlení odpisů, dlouhodobě prosazoval také novelu insolvenčního zákona a slevy na sociálním pojištění.
Senior manažer v daňovém oddělení PricewaterhouseCoopers ČR Jan Fischer zrychlení odpisů hodnotil pozitivně, neboť prý zvýší poptávku po strojích, osobních automobilech a dalším hmotném vybavení, což je důležitý ekonomický stimul pro průmyslové podniky. Důležité je i to, že zrychlení odpisů platí i pro pořízení majetku na finanční leasing, což pomůže leasingovým společnostem, upozornil.
Slevy na odvodech na sociální pojištění pro zaměstnavatele podle ředitele daňového oddělení PricewaterhouseCoopers ČR Petra Frische snižují cenu práce a zvyšují konkurenceschopnost českých společností. Vazba na počet zaměstnanců s nižšími a průměrnými mzdami je však prý diskutabilní, jelikož v odvětvích s vyšší přidanou hodnotou jsou obecně i vyšší mzdy a není důvod tato odvětví z některých opatření protikrizového plánu vylučovat, ba spíše naopak.
Snížení sociálních odvodů znamená pro zaměstnavatele podle komory vítané úlevy, které by měly pomoci udržet co největší množství lidí v produktivní činnosti a zlepšit finanční situaci jednotlivých podniků. Právě snížení sociálního pojištění je přitom mezi podnikateli z protikrizových opatření podporováno nejvíce, připomněl Kužel.
Daňové slevy na dítě a přídavky mají podle Frische velký politický potenciál, znamenají velkou zátěž pro státní rozpočet, ale bude mít jen minimální ekonomický dopad.
Šrotovné je účinný nástroj, jak zvýšit prodej určitých vozů, které budou splňovat kritéria pro jeho udělení, uvedl specialista PricewaterhouseCoopers ČR na automobilový průmysl Ladislav Juza. Jde však podle něj o opatření, které zvýhodňuje pouze určité výrobce, prodejce a spotřebitele. "Protože trh nových automobilů v ČR není příliš velký, zavedení šrotovného u nás patrně nebude významným přínosem pro nastartování ekonomiky jako celku, byť prodej konkrétních automobilů to určitě podpoří," poznamenal.