Podle prezidenta EBRD Thomase Mirowa ale banka neočekává oživení ve střední a východní Evropě dříve než v příštím roce. Hlavní ekonom EBRD Erik Berglof v pátek upozornil, že region se nadále potýká s odlivem zahraničního kapitálu. Dodal však, že čtvrtletní údaje o hospodářském vývoji v některých zemích, například v České republice a Maďarsku, vykazují určité známky stabilizace.
Řada politiků a bankéřů ze střední a východní Evropy v pátek podle agentury Reuters na zasedání EBRD vyzvala evropské instituce k větší podpoře tohoto regionu. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma agentuře například řekl, že evropské instituce by mohly být aktivnější a že současné systémy podpory jsou nedostatečné.
EBRD byla založena v roce 1989 s cílem pomoci bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury a podporovat soukromé podnikání a privatizaci.
EBRD tento měsíc předpověděla, že česká i slovenská ekonomika v letošním roce klesnou o 3,5 procenta. Ještě v lednovém odhadu přitom banka očekávala, že česká ekonomika bude letos stagnovat a slovenská vzroste o 2,5 procenta.