Až 30.000 lidí v Praze demonstrovalo proti dopadům krize

16.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. května (ČTK) - Na zaplněném Hradčanském náměstí se dnes v Praze konala demonstrace proti dopadům krize, které se podle odborů zúčastnilo až 30.000 lidí. Účast prý byla vyšší, než odboráři očekávali. Protest uspořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK). Je součástí několikadenní mezinárodní série podobných akcí. Dnes se tak demonstrovalo i v Berlíně.

Zahájení hlavní části demonstrace na Hradčanském náměstí se posunulo o čtvrt hodiny. Odbory totiž kvůli většímu počtu lidí měly problémy shromáždění organizačně zvládnout. Nakonec se stejně část odborářů na náměstí nevešla a musela stát v přilehlých ulicích. Podle odhadů policie se akce nicméně zúčastnilo méně lidí, než odhadují odbory, a to zhruba 23.000 osob, z toho asi 4000 cizinců z různých zemí Evropské unie.

Odboráři na demonstraci, která trvala více než hodinu, vyzvali poslance, senátory, prezidenta i současnou a budoucí vládu ke zvýšení veřejných zakázek, k přijetí zákona proti lichvě či vytvoření kombinace zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami. Zároveň jsou odbory například proti částečné privatizaci penzijního pojištění. Šéf ČMKOS Milan Štěch vyzval firmy, aby dopady krize nepřenášely jen na zaměstnance. Zároveň kritizoval bývalou vládu Mirka Topolánka, která podle něj dopady krize zhoršila.

Celou demonstraci doprovázel na Hradčanském náměstí pestrý výběr reprodukované hudby. Na začátku zazněla část Vltavy Bedřicha Smetany, posléze se dostalo i na skupinu Kabát, nechyběla část písně Jaromíra Nohavici. Při některých skladbách se na pódiu začali pohupovat i odboroví předáci. Živou hudební vsuvku v podobě německé hornické dechovky, která měla během zpoždění na začátku účastníkům zkrátit čekání, ale slyšeli jen nejbližší kolemstojící. Do reproduktorů se už její řízný rytmus nedostal.

Mezi účastníky byli odboráři ze 17 odborových konfederací z 11 evropských zemí. Nejvíce byla vidět polská Solidarita, nechyběli však představitelé odborů například z Německa, Rakouska, Francie, Itálie, Bulharska nebo Slovinska. Na začátku demonstrace zazněla zdravice v hlavních jazycích, včetně například polštiny či maďarštiny. Na pódiu se pak kromě českých vystřídali také představitelé polských, rakouských nebo německých svazů.

V davu, který o sobě dával hlasitě vědět píšťalkami a bubnováním, převládaly vlajky a balónky odborových svazů. Nechyběly však ani transparenty domácí výroby. Sporadicky se ve shromáždění objevila i rudá vlajka se siluetou kubánského revolucionáře Che Guevary. Iniciativa Ne základnám se snažila na svém stánku účastníky demonstrace přesvědčit o svém názoru na americký radar. Mezi lidmi se občas objevily i letáky rozdávané krajně levicovými skupinami.

Na shromaždiště na pražském Strahově odboráře přivážely celé dopoledne autobusy, z Ostravy je dopravil zvláštní vlak. Podle policie bylo autobusů zhruba 350. Ze Strahova se účastníci demonstrace vydali na Hradčanské náměstí. "Při plánovaném pochodu odborářů ze Strahova na Hradčanské náměstí jsme museli ve spolupráci s dopravním podnikem uzavřít Pohořelec a Vaníčkovu ulici. Díky tomu, že byla sobota, to ale nijak výrazně nezkomplikovalo dopravu," řekl ČTK mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. Dodal, že nikdo z demonstrantů svým chováním neporušil veřejný pořádek.

Odboráři dnes protestovali zejména proti údajným snahám zneužívání důsledků krize v neprospěch zaměstnanců. Tímto způsobem podle nich chtěl postupovat bývalý kabinet. Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

Nová úprava by měla nahradit dosavadní zákoník práce, který i přes prezidentovo veto v parlamentu prosadila těsně před volbami v roce 2006 ČSSD spolu s komunisty. Začal platit v roce 2007 lednu, Ústavní soud však loni celkem 11 jeho ustanovení zrušil.

Týkala se například pravomocí odborů či vazby pracovního kodexu na občanský zákoník. Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka novelu hodlá předložit vládě. Proti současné překlenovací vládě premiéra Jana Fischera ale demonstrace podle odborářů namířena nebyla.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK