Bývalý KP zahájil výrobu pod novým obchodním názvem Thun 1794

18.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nová Role (Karlovarsko) 18. května (ČTK) - Bývalý Karlovarský porcelán (KP), který po jeho krachu koupila firma Hengis, zahájil výrobu. Společnost se nově jmenuje Thun 1794. V největším závodu v Nové Roli se rozjela lisovací linka, spuštěna byla takzvaná přežahová pec a ve středu má začít provoz první velké pece k ostrým výpalům. Do práce nastoupila zatím asi stovka lidí, řekl dnes ČTK předseda představenstva Thun 1794 Michal Bíman.

Zkrachovalá společnost KP bude ještě existovat do ukončení konkurzu, a poté bude vymazána z obchodního rejstříku. Používán už nebude ani název Hengis. Ten své sídlo přesunul z Plzně do Nové Role a nově bude vystupovat jako Thun 1794, poznamenal Bíman. "Začíná nová etapa v historii výroby porcelánu, který můžeme dále považovat za karlovarský, ovšem s malým písmenem k. Postupně rozjedeme všechny závody," uvedl.

V porcelánce by mělo podle Bímana pracovat do konce května zhruba 150 lidí, jejich stav by se měl v červnu zvýšit o dalších 200. Ve všech případech do práce nastupují zaměstnanci, kteří museli v KP k 31. březnu ukončit pracovní poměr. Po stabilizaci by mohlo ve všech závodech bývalého KP pracovat mezi 500 až 700 lidmi. "Na stavy z minulosti, kdy KP zaměstnával kolem 1000 lidí, se už asi nevrátíme," podotkl Bíman.

Thun 1794 má v současnosti zakázky za přibližně 40 milionů korun a jedná o dalších. Zatím vyrábí téměř výhradně pro klienty v zahraničí, například ve Švédsku, Rusku a Itálii. Za strategické považuje Bíman obnovení standardních vztahů s dodavateli surovin a energií. Třeba s plynem problém není, podotkl. "Po zkušenostech s KP k nám někteří dodavatele přistupují obezřetně, ale to se určitě změní," konstatoval.

Po Nové Roli má tento týden začít obnova výroby rovněž v Klášterci nad Ohří. V Thun Studiu Lesov zbývá dořešit některé technické záležitosti a i tam patrně příští týden nastoupí první zaměstnanci. Provoz sítotisku v Karlových Varech se rozjede operativně podle potřeby porcelánek. "Vrátit se zpátky na trh není jednoduché. Předpokládáme však, že se počet zakázek a objem výroby bude pomalu zvyšovat," dodal Bíman.

Výroba postupně začne od úterý rovněž v manufaktuře na růžový porcelán v Chodově. Tento závod bývalého KP získala společnost Epiag Lofida - Porcelán CZ Dalovice a zaplatila za něj kolem 30 milionů korun. Hengis pak přišel KP asi na 70 milionů korun, řekl insolvenční správce KP Tomáš Čermín. V porcelánce Concordia, dceřiné společnosti KP, jíž koupil také Hnegis, se počítá s obnovou výrobu do jednoho měsíce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK