Mluvčí uvedl, že Irák chce zásobovat Evropu plynem. Bagdád ale v těchto plánech nepočítá s firmami, které vytvořily konsorcium nezávisle na něm s regionální vládou Kurdistánu. "Vláda zamítne každou dohodu, která nezahrne i irácké federální ministerstvo ropného průmyslu," řekl mluvčí.
Plynovod Nabucco by měl snížit závislost Evropy na dodávkách ruského plynu. Proto rakouský koncern OMV a maďarský MOL spojily síly s firmami Crescent Petroleum a Dana Gas ze Spojených arabských emirátů a odstartovaly za podpory Kurdů projekt za osm miliard dolarů.
Plyn z Kurdistánu by mohl zásobovat trasu Nabucco od roku 2014, řekl v neděli mluvčí tureckého operátora plynovodů Botas. Podnik je akcionářem projektu Nabucco.
Mluvčí irácké vlády dnes načasování potvrdil. Podle něj by plynu z Kurdistánu mohl být dostatek na zásobování Nabucca, nejprve se ale musejí pokrýt potřeby samotného Iráku.
Bagdád a regionální správa Kurdistánu jsou v dlouhodobém sporu o právoplatnost kurdských dohod o dodávkách surovin, které kurdská správa podepsala bez přítomnosti iráckého ministerstva ropného průmyslu, napsala agentura Reuters.
Plynovod Nabucco má řadu potenciálních evropských odběratelů, potýká se ale s nedostatkem suroviny, což by dodávky z Kurdistánu mohly vyřešit. Nabucco má snížit závislost Evropy na ruském plynu, proto se Rusko staví proti.
Moskva v pátek podepsala s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií dohody, jež mají urychlit výstavbu konkurenčního plynovodu South Stream pro přepravu ruského plynu do Evropy.