Tradičně relativně silnou stránkou české ekonomiky je podle studie obecný stav infrastruktury a celková makroekonomická situace. Problémem pak zůstává nízký podíl obyvatelstva s vysokoškolským vzděláním. Navíc burza není podle ročenky stále vnímána jako zdroj financí a Česko má problém i s etickými pravidly. "Stejně tak je česká ekonomiky málo diverzifikovaná a tedy méně odolná vůči některým vnějším šokům," uvádí studie.
Česká republika je ovšem mezi postkomunistickými zeměmi na nejlepším místě. "Není to však způsobeno tím, že by si vedla tak dobře, jako spíše horšími výsledky ostatních," upozorňuje ročenka. Loňský regionální premiant Estonsko se z 23. pozice propadl o 12 míst na 35. příčku. Slovensko si oproti loňsku pohoršilo na celkové 33. místo těsně za Slovinsko, které si udrželo 32. příčku.
Rovněž Maďarsko pokračuje v sestupném trendu a po loňském poklesu o tři místa, letos spadlo o dalších sedm míst až na 45. pozici. Polsko si udrželo 44. místo. Nejhůře z bývalého východního bloku na tom zůstává Ukrajina a je na celkovém 56. místě.
Žebříček konkurenceschopnosti je publikován každoročně od roku 1989. Jeho cílem je analyzovat a srovnávat schopnost států vytvářet a udržovat příznivé podnikatelské prostředí. Výsledky těchto srovnání a žebříčky jsou publikovány ve všech hodnocených zemích ve stejný okamžik.