"V Evropské unii se očekává pokles sklizně obilovin o 20 milionů tun," uvedl Jirovský. Meziročně by se tak sklizeň měla snížit zhruba o sedm procent.
Zemědělce navíc od loňského září trápí propad výkupních cen zejména rostlinných produktů. V jeho důsledku tak nejspíše čeští farmáři poprvé od vstupu země do EU budou hospodařit se ztrátou, kterou Jirovský odhaduje až na šest miliard korun.
Před ztrátou zemědělce nejspíše nezachrání ani dotace z unijních i národních prostředků. Ty by letos měly meziročně vzrůst zhruba o 4,5 miliardy na 32 miliard. Zmírnit dopady krize by však měly garance úvěrů z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, které odstartovaly začátkem května.
Ceny zemědělských výrobců, které byly na počátku loňského roku na rekordní výši, začaly klesat po loňských žních; byl to první pokles od května 2006. Nadprůměrná úroda byla loni v celé Evropě a je hlavním důvodem přebytku a následného poklesu cen
Snižování cen dále pokračuje a v dubnu dle Českého statistického úřadu zemědělské ceny klesly o 29,2 procenta. Cena obilovin byla meziročně téměř poloviční, u olejnin se snížila o více než 40 procent.
Ceny v zemědělství klesají mnohonásobně více než v jiných odvětvích hospodářství. Ceny průmyslových výrobců klesly v dubnu meziročně o 2,5 procenta, ceny stavebních prací o 1,9 procenta vzrostly, stejně tak ceny tržních služeb, které byly o 1,7 procenta vyšší.
České zemědělství vykazuje zisk od vstupu do EU. V roce 2004 činil kladný výsledek 8,99 miliardy korun, v roce 2005 to bylo 7,6 miliardy, v roce 2006 sedm miliard korun a předloni rekordních 13,7 miliardy korun. V období před vstupem do EU bylo odvětví převážně ztrátové.