Rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic již dříve kritizovaly mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a protikorupční organizace. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu ČOI podpořilo.
Závažné nedostatky odborníci v dubnu odhalili v sedmi vzorcích automobilového benzinu a šesti vzorcích motorové nafty, přičemž 12 z nich bylo odebráno u čerpacích stanic jedné společnosti. "Jednalo se o hrubé odchylky od jakostních norem pohonných hmot, které pravděpodobně napovídají o neoprávněné manipulaci s palivem," stojí ve zprávě ČOI, podle které vzorky nesplňovaly více jakostních ukazatelů.
Mluvčí ČOI Kamila Juhaňáková dnes ČTK řekla, že ČOI jméno provozovatele čerpacích stanic nemůže zveřejnit. Podobně ČOI postupovala už loni, kdy kvůli prodeji nekvalitních pohonných hmot udělila rekordní milionovou pokutu síti čerpacích stanic. "Brání v tom (zveřejnění jména) nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší, tedy Ústava ČR," sdělila již dříve ČTK ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. Upozornila, že stát v minulosti kvůli poskytnutí jména pokutované čerpací stanice médiím musel této firmě zaplatit několik milionů korun odškodného.
MPO na začátku letošního roku rozhodlo, že ČOI jména těchto stanic zveřejnit nemusí. Tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman uvedl, že od pokutovaných prodejců pohonných hmot by v případě zveřejnění jejich jmen hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku.
Utajování jmen nepoctivých prodejců kritizovala Seitlová, podle které tak ČOI nezákonně odpírá spotřebitelům důležité informace. Televize Prima pak letos na jaře podala na MPO žalobu, v níž se domáhá zveřejnění údajů o pokutovaných čerpacích stanicích. K "odtajnění" jména pokutované společnosti vyzval ČOI i odborník na přístup občanů k informacím Oldřich Kužílek a protikorupční organizace Růžový panter.
Jména pokutovaných sítí čerpacích stanic se tak veřejnost může dozvědět až tehdy, pokud se jejich provozovatel s výsledkem správního řízení nesmíří a případem se bude zabývat Nejvyšší správní soud, který svá rozhodnutí zveřejňuje.
Kvalita pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v dubnu zhoršila. Z odebraných 279 vzorků pohonných hmot nevyhovělo jakostním požadavkům 23, tedy 8,2 procenta. ČOI již v březnu u tuzemských čerpacích stanic zjistila o něco více nevyhovujících vzorků pohonných hmot než v lednu a únoru. Za celý loňský rok neprošlo testy 5,6 procenta odebraných PHM.