Evropští soudci chtějí vědět, jestli majitelé domů uspějí, když žádají soud o ušlé nájemné nebo zda se majitelé mohou odškodnění za regulaci domáhat i zpětně. Tedy za roky, kdy nemohli vybírat tržní nájem. To podle nejnovějšího výroku Ústavního soudu (ÚS) není možné neomezeně, uvedl iHNed.cz.
Soudci podle serveru chtějí dále vědět, jestli stát uznal, že majitelé na regulaci doplácejí. Případně, jestli stát poskytl soudům návod, jak mají odškodnění vyčíslovat. To ale stát neudělal a když se dnes vlastníci soudí o doplacení peněz, musejí sami dokazovat, o kolik přišli.
ÚS v Česku před pár týdny rozhodl, že se majitelé domů mohou soudně dožadovat o odškodnění jen do roku 2007, kdy začal po letech platit nový zákon a nájemné se začalo pomalu zvedat. Z některých starších nálezů ÚS přitom vyplývalo, že soudy mohou počáteční hranici prolomit a stanovit zvýšené nájemné zpětně.
O náhradě, jež nemá přímou oporu v zákonech, musejí české soudy rozhodovat podle okolností jednotlivých případů a nesmějí žaloby proti státu automaticky zamítat. Stanovisko ÚS se týká jen případů, v nichž už majitelé podali žalobu proti státu. Odškodnění u Evropského soudu se za regulaci nájemného domáhá až 4800 tuzemských majitelů domů.
Deregulace nájemného se v Česku ve vybraných městech prodlouží o dva roky. Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal zákon, který růst nájemného v příštím roce rozkládá do tří let, tedy až do konce roku 2012. Zákon se dotkne asi 300.000 rodin. Poslanci ho přijali jako obranu chudších lidí před hospodářskou krizí, napsal dnes iHNed.cz.