Podle informací SMS si města a obce v Česku ročně z daní rozdělí 116 miliard korun. Z toho 49 procent dostávají Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v nichž žije pětina obyvatel Česka. Nový způsob financování by podle sdružení měl posílit rozpočty všech měst a obcí do 100.000 obyvatel o téměř 21 miliard korun. Změna by snížila příjmy asi 200 obcím, vydělalo by na ní přes 6000 sídel.
Ministr financí Eduard Janota upozornil, že zatímco malým obcím do 100 obyvatel předloni vzrostly meziročně příjmy o 111 procent, loni to bylo o 232 procent. "My jsme některá opatření dělali výhradně ve prospěch nejmenších obcí na úkor těch největších," řekl. V rozpočtu na příští rok chce prý výrazně posílit právě prostředky místních samospráv, neboť některé činnosti jim vyplývají ze zákona. "A to jim posílí zdroje, zejména těm nejmenším," dodal.
Obyvatelé velkého města nyní podle SMS dostávají až 4,5 krát více než lidé ze zbytku Česka. Sdružení požaduje, aby tento rozdíl pohyboval mezi dvou- až dvouapůlnásobkem. Po změně by tak například hlavní město dostávalo na hlavu asi 17.000 korun, což by pro ně znamenalo výpadek zhruba 15 miliard korun ročně.
"Připadá nám nespravedlivé, když Pražáci dostávají na občana 30.000 a my jen zhruba 7000 korun. Ten nepoměr je obrovský," uvedl Miroslav Švestka, starosta Červené Vody na Orlickoústecku, kde žije přibližně 3000 obyvatel. Příklad hlavního města ale zmiňovali i další nespokojení. Například Bradáčov na Táborsku s 69 obyvateli dostává na jednoho občana zhruba 3000 korun. Ročně hospodaří s rozpočtem kolem 800.000 korun. Pokud by obec získala stejně peněz na obyvatele jako Praha, polepšila by si ročně o téměř dva miliony. "Je to skutečně bolestivé. Nevím, jestli tenhle protest něčemu pomůže, ale byl bych rád," podotkl starosta Stanislav Buřič.
Ve Zlínském kraji, kde má SMS nejsilnější členskou základnu, se k dnešní protestní akci připojilo asi 100 menších měst a obcí, zatímco v jižních Čechách to bylo jen 29 sídel a asi nejmenší účast zaznamenal Karlovarský kraj, kde ráno vyvěsilo značky pět starostů. Na venkovské Vysočině měla akce odezvu ve všech pěti okresech, připojila se k ní však také jen malá část z celkových 704 obcí a měst v kraji. Protestní tabule byly kolem 08:00 rozmístěny především na vesnicích s desítkami až stovkami obyvatel.
V Plzeňském kraji protest podpořila zhruba desítka obcí, které nejsou členy SMS. "Nezaznamenal jsem jediný hlas proti. Protest je díky medializaci tak zdařilý a silný, že ministerstvo financí bude muset reagovat. Celé by to mělo přinést pozitivní východisko při jednání o novém zákonu o rozpočtovém určení daní, který musí připravit ministerstvo, nikoli obce nebo jejich sdružení," uvedl starosta Švihova Václav Petrus.
Ministerstvo podle mluvčího Jakuba Haase nový zákon o rozpočtovém určení daní, který vytvořila komise odborníků, připravuje. "Má platit od ledna 2010, ale není politická vůle. Nikdo neviděl ani věcný záměr. Ministerstvo nám řeklo 'tak ho připravte a my vám ho budeme připomínkovat'," doplnil právník SMS Stanislav Polčák. Zároveň prý ministerstvo doporučuje, aby se největší sídla s městečky a obcemi mezi sebou dohodla, což podle Polčáka není možné. SMS je pro ministerstva stejným připomínkovým místem jako Svaz měst a obcí, který má podle Petruse zhruba dvojnásobek členů.
Pokud svým protestem SMS nepřiměje k jednání, jsou připraveni organizovat další protestní akce. "Centrum odporu se přesune do Prahy," uvedl Polčák. Naznačil, že se do Prahy sjedou stovky starostů malých obcí, aby se na řešení problému zeptali poslanců. Dodal, že je sdružení připraveno obnovit svou žalobu ve Štrasburku.