Většina amerických ekonomů předpokládá, že krize skončí letos

27.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 27. května (ČTK) - Více než 90 procent amerických ekonomů předpovídá, že ekonomická krize ve Spojených státech letos skončí. Oživení však podle nich nebude mít hladký průběh. Vyplývá to z průzkumu Národního sdružení podnikových ekonomů (NABE), na který se dnes odvolává agentura AP. Podle ní se výsledky průzkumu v podstatě shodují s výhledem šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernanka a jeho kolegů.

Zhruba 74 procent oslovených ekonomů předpokládá, že recese, která začala v prosinci roku 2007 a je nejdelší od dob druhé světové války, skončí ve třetím čtvrtletí. Dalších 19 procent se domnívá, že oživení přijde během posledních tří měsíců letošního roku. Zbývajících sedm procent uvedlo, že krize skončí v prvním čtvrtletí roku 2010.

"Objevují se známky ekonomické stability," řekl prezident NABE Chris Varvares. "Ekonomické oživení bude ale zřejmě o něco mírnější, než tomu bývá zvykem po strmých pádech."

Ekonomika Spojených států bude podle většiny ekonomů klesat do června. Od třetího čtvrtletí pak zaznamená růst 0,7 procenta a od čtvrtého čtvrtletí o 1,8 procenta.

Ekonomové, které NABE oslovilo, předpokládají, že i přes postupné oživování ekonomiky letos v USA poroste nezaměstnanost. Společnosti podle nich nebudou spěchat s pracovními nabídkami, dokud nezískají jistotu, že oživení je pevně zakořeněno.

Prognózy pro tento rok uvádějí, že míra nezaměstnanosti by mohla v průměru dosáhnout 9,1 procenta proti 5,8 procenta v loňském roce. Jestliže se předpovědi průzkumu NABE vyplní, půjde o nejvyšší míru nezaměstnanosti od roku 1983, kdy dosáhla 9,6 procenta.

NABE pro průzkum oslovilo mezi 27. dubnem a 11. květnem 45 ekonomů. Přestože většina z nich předpověděla, že krize v USA skončí ještě letos, zároveň dodávají, že výkon amerického hospodářství v roce 2009 bude velmi slabý. Podle nich se ekonomika letos sníží o 2,8 procenta, což by znamenalo nejhorší roční výsledek o roku 1946, kdy se hospodářství Spojených států propadlo o 11 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK