Profesia: Jen v bankovnictví, lékařství a IT stoupl zájem o lidi

27.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. května (ČTK) - Jen v bankovnictví, lékařství a informačních technologiích hledají firmy více lidí než v loňském roce. Například lékařů chtějí zaměstnavatelé téměř trojnásobek, několik IT profesí je žádáno o polovinu více než loni. Vyplývá to z údajů společnosti Profesia, která provozuje stejnojmenný webový portál práce. Srovnala nabídku jednotlivých pracovních pozic v prvním čtvrtletí proti srovnatelnému období 2008.

Výsledek není podle jednatele Profesie Dalibora Jakuše až tolik překvapující. "Třetinu představují profese, které souvisejí s financemi. Konec konců, právě v krizi roste jejich význam, neboť jejich prací je šetřit peníze klientů, případně radit, aby se nedostali do finančních těžkostí," vysvětlil. Další podstatnou část výběru zaujaly IT profese, které jsou dlouhodobě nejvyhledávanější a zároveň jedněmi z profesí, kde stále chybí lidé.

Z analýzy jednotlivých sektorů české ekonomik, která porovnává nabídky práce v březnu 2008 proti letošnímu březnu, je patrné, že pouze tři sektory nebyly postiženy úbytkem zájmu o nové pracovníky. Jsou jimi především zdravotnictví, kde se zvýšila poptávka o čtvrtinu, dále bankovnictví a IT - správa systémů, které zůstaly prakticky na úrovni roku minulého.

Ostatní sektory jsou postiženy výrazným snížením poptávky po lidech. V automobilovém sektoru či stavebnictví je pokles zájmu firem o zhruba čtyři pětiny. Ve strojírenství nebo PR a marketingu činí pokles dvě třetiny. Sektor služeb zůstal prakticky neměnný. Naopak na druhém konci seznamu nejžádanějších profesí v roce 2009 jsou ty, které náleží do sektoru stavebnictví. Poptávka po stavebních technicích, montérech, ale i dělnických profesích spadla na pětinu až desetinu, upozornil Jakuš.

Stejnou analýzu uskutečnila společnost Profesia také na Slovensku a v Maďarsku. Výsledky prý byly podobné. Stejně jako v České republice jsou krizí méně postiženy sektory zdravotnický, IT nebo finanční sektor, naopak nejméně žádaní jsou stavbaři, uzavřel Jakuš.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK