Provozovatelům rozhlasových stanic kvůli digitalizaci umožňuje získat takzvané transformační licence, na jejichž základě by mohli vysílat až do 10. října 2025, tedy až o 12 let déle než podle stávajících licencí.
Poslanec a navrhovatel zákona Petr Pleva (ODS) dnes senátorům řekl, že vysílatelé, kteří přistoupí na tyto transformační licence, budou zavázáni usnesením vlády vrátit současné analogové vysílací licence a přejít na digitální vysílání. Zároveň se podle Plevy zavazují, že budou ve svých programech podporovat přechod na digitální vysílání, protože jedině tlak médií může podle jeho názoru donutit posluchače, aby si zakoupili digitální rozhlasové přijímače.
Novela ve výsledné podobě, v jaké ji před časem schválila Poslanecká sněmovna, není tak výhodná pro velké rozhlasové stanice, jako byla původní předloha, proti níž protestovala malá regionální rádia. Zákon ovšem zvyšuje rozsah celoplošného pokrytí z nynějších 70 na 80 procent obyvatel, kteří by mohli rozhlasové vysílání přijímat.
Novela také upravuje spojování rozhlasových stanic s jedním vlastníkem do jedné společnosti. Pokud nyní jedna fyzická nebo právnická osoba vlastní více licencí k regionálním a lokálním rozhlasovým stanicím, nesmí součet pokrytí těchto spřízněných stanic překročit hranici 70 procent obyvatel ČR. Novela i tuto hranici zvyšuje na 80 procent.
Novela současně srovnává způsob odměňování členům Rady Českého rozhlasu s výpočtem odměn členů Rady České televize. Odměny pro Radu ČRo se budou vypočítávat z průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců rozhlasu, která má podle novely činit 28.232 korun.