ČT: Obce v okolí temelínské elektrárny dostanou od ČEZ 300 mil.Kč

28.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Temelín (Českobudějovicko) 28. května (ČTK) - Obce v pětikilometrovém okolí Jaderné elektrárny (JE) Temelín na Českobudějovicku dnes uzavřely se společností ČEZ smlouvu, na jejímž základě získají v příštích deseti letech od energetické firmy celkem 300 mil. Kč. Informovala o tom Česká televize.

Největší částka, a to 100 milionů Kč, čeká na Temelín a Týn nad Vltavou. Dalších 50 milionů dostane obec Dříteň. Peníze nejsou podle generálního ředitele JE Temelín Miloše Štěpanovského navázány na rozhodnutí vlády o dostavbě dalších bloků JE. "Dnes vyplácíme první etapu," informoval Štěpanovský. Dalších 40 milionů Kč získají Všemyslice a deset milionů Olešník.

Obce chtějí finance použít zejména na investice do místní infrastruktury. "Lidé se můžou již v letošním roce těšit na rekonstrukci vozovky včetně kanalizace, chodníků a obnovu bývalé školy," řekl starosta Temelína Petr Macháček. Podle starosty Týna nad Vltavou Karla Hájka získané peníze využije město na vybudování krytého i otevřeného bazénu.

Dohoda částečně navazuje na smlouvu, kterou ČEZ uzavřel s Jihočeským krajem. Jihočeští zastupitelé v dubnu zrušili usnesení z roku 2004, ve kterém jejich předchůdci odmítli dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Tím kraj schválil výstavbu dalších dvou bloků právě na katastru obce Temelín.

ČEZ za to vloží do regionu v následujících deseti letech kompenzace ve výši čtyři miliardy korun, které půjdou na opravy silnic a na další investice související s výstavbou Temelína i na rozvoj regionu. ČEZ předpokládá zahájení stavby dalších dvou bloků v roce 2013, první by měl být dokončen v roce 2020.

Rámcová smlouva s energetickou společností ČEZ, kterou krajští zastupitelé schválili, ale dosud není podepsaná, počítá s kompenzacemi ve výši čtyři miliardy korun. Z toho 2,5 miliardy spolknou investice související s dostavbou elektrárny, zejména budování dopravní infrastruktury. ČEZ se v té souvislosti zavázal, že ve výběrových řízeních týkajících se jeho vlastních investičních aktivit na území kraje osloví i jihočeské firmy.

V sumě za kompenzace je zahrnuto sponzorování kulturních a sportovních akcí ve výši 110 milionů korun ročně a financování havarijního a krizového plánování do roku 2018 v celkové částce do 100 milionů korun.

O ceně samotné dostavby zatím elektrárenská společnost nechce spekulovat. Nyní se posuzuje dopady záměru na životní prostředí (EIA). Půjde o mezinárodní proces, do něhož se zapojí sousední země Německo, ale především Rakousko. Závěrečné stanovisko a rozhodnutí, zda ministerstvo životního prostředí stavbu dalších dvou bloků posvětí, by mohlo být známo nejspíš v polovině roku 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK