Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně snížily o 23,9 procenta, tržby z přímého vývozu klesly o 25,3 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 27,5 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 27,9 procenta.
Meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. Letošní duben měl oproti loňskému o jeden pracovní den méně. "Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 20,5 procenta," uvedl dnes ČSÚ.
Podle Jiřího Škopa z Komerční banky tuzemský průmysl v dubnu zklamal svým hlubokým propadem. "Pokud data očistíme o pracovní dny, průmysl pak stagnuje od ledna okolo minus 21 procent. To nejhorší by však již český průmysl měl mít za sebou a jeho meziroční pokles by se měl v průběhu letošního roku snižovat, což naznačují například různé indikátory důvěry. Do kladných čísel se ovšem dostaneme nejdříve na konci letošního roku či začátku toho příštího," uvedl.
Druhé a třetí čtvrtletí letošního roku bude těžit podle Škopa ze zavedení šrotovného v zahraničí. To však podle něho povede k poklesu poptávky po produkci českého automobilového průmyslu v pozdějším období. "Od konce roku by ovšem mělo dojít k již trvalejšímu oživení v zahraničí, a to ne jen dočasně v jednom sektoru, a také by měly mírně pozitivně zapůsobit fiskální stimuly. Celkově tak očekáváme, že průmysl letos propadne okolo deseti procent," dodal.
V podnicích s 50 a více zaměstnanci evidenční počet zaměstnanců oproti loňskému dubnu klesl o 12,4 procenta, průměrná mzda v těchto firmách vzrostla o 2,3 procenta.
Podle statistiků dubnové meziroční změny produkce, tržeb a zakázek ovlivnila mimořádně vysoká srovnávací základna v předchozím roce. Velikonoční svátky v letošním roce totiž připadly na duben, zatímco v roce 2008 na březen.
Výsledky statistikové zpracovali na základě údajů z pravidelného měsíčního šetření pořízených a zpracovaných k 25. květnu. V tomto termínu předložilo výkaz 68 procent podniků, které mají zpravodajskou povinnost. Jejich podíl na celkových tržbách činil 79 procent. Údaje ostatních podniků ČSÚ odhadl s využitím matematicko-statistických metod. Dnešní průběžné výsledky se proto mohou lišit od zpřesněných údajů, které ČSÚ zveřejní 11. června.