Konkrétní výkon jaderné elektrárny a suma, kterou bude nutno do stavby investovat, vyplyne až ze studie proveditelnosti, která by měla být hotova na konci roku 2010.
Rozhodnutí, že strategickým partnerem při stavbě nové jaderné elektrárny bude ČEZ, padlo na konci minulého roku. Slovenská vláda vybrala ČEZ bez výběrového řízení; to napadla nejen slovenská politická opozice, ale i nevládní organizace Greenpeace, která požádala Evropskou komisi o přešetření, zda postup slovenské vlády není v rozporu s legislativou Evropské unie. Podle slovenského ministerstva hospodářství zákon porušen nebyl.
Slovenská jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích, která je od roku 2008 mimo provoz, byla první jadernou elektrárnou v bývalém Československu. Bloky V1 a V2 byly uzavřeny na základě dohody mezi Slovenskem a Evropskou unii. Ta ukončení provozu finančně podpořila.
Na Slovensku tak nyní funguje jediná jaderná elektrárna v Mochovcích. Po odstavení bohunických bloků se ale i tak zvýšila slovenská závislost na dovozu elektřiny. Podle některých odhadů bude muset země letos dovézt ze zahraničí zhruba pětinu vlastní spotřeby. Dovážet bude pravděpodobně hlavně z Česka a Polska.
Jde tak o jeden ze tří projektů výstavby nových jaderných bloků. Podobné aktivity má ČEZ i v Česku, kde usiluje o dostavbu Temelína. V Rumunsku je firma jedním z partnerů výstavby a provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černavoda.