Uchazeči mají podle Janoty podat nabídku do soutěže 13. srpna. Poté hodnotící komise složená ze zástupců ministerstev financí, průmyslu a obchodu a životního prostředí a po dvou zástupcích ODS a ČSSD otevře obálky, určí uchazeče s nejlepší cenou a zkontroluje právní náležitosti.
MF by pak mělo do 11. listopadu vyhlásit vítěze a podepsat materiál pro jednání vlády. Tento proces by posunulo pouze odvolání některého z účastníků soutěže. "Kdy pak vláda rozhodně o vítězi zakázky, záleží jen na ní," dodal Janota.
Jediným důvodem, kvůli kterému by MF mohla zrušit výběrové řízení, je podle vrchního ředitelé MF Tomáše Uvíry nesouhlas s nabídnutou cenou. Žádné jiné skutečnosti vedoucí ke zrušení soutěže prý zatím nenastaly. Uvíra připustil, že pokud by vítězná částka byla zajímavá, mohla by o tendru rozhodnout i současná vláda Jan Fischera.
Někteří kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard. "Z našich odhadů vyplývá, že sanace přijde jen na zhruba 40 miliard (korun)," uvedla například šéfka České inspekce životního prostředí Eva Tylová. Obdobně hovoří i státní úředníci, kteří měli dříve sanace na starost jako například bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka. "Odhad skutečných nákladů může být opravdu kolem 40 miliard (Kč)," řekl už dříve serveru iHNed.cz František Benda, ministr životního prostředí z počátku 90. let, kdy se stát k sanaci škod zavázal.
Tendr kritizovala například nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce. S kritikou se připojila Hospodářská komora. Ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.
MF předpokládá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.
Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů."Cena maximálně 115 miliard Kč je konečná. Garantuji, že bych nepodepsal žádný dodatek ani náhodou," prohlásil Janota. Ministerstvo si chce rovněž v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.
Do druhého kola tendru postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services. Ve druhém kole už bude rozhodovat pouze cena, kterou uchazeči státu nabídnou. MF již zamítlo odvolání tří uchazečů, kteří neuspěli v prvním kole tendru. Neúspěšní zájemci se mají možnost dále odvolat k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Námitky proti vyřazení podalo sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno. V prvním kole uchazeči museli podle MF prokázat schopnost zvládnout zakázku.