Udržení a rozvoj zaměstnanosti jako nejlepší způsob řešení dopadů hospodářské krize zaznívá nejčastěji od lidí ve věku 30 až 44 let, od dobře majetkově zajištěných či od příznivců KDU-ČSL nebo ODS.
Druhou nabízenou alternativu, tedy opatření k udržení životní úrovně obyvatel, by upřednostnila třetina občanů. Relativně nejvíce ji podpořili příznivci KSČM a Strany zelených, přestože i oni dávají větší důraz na řešení zaměstnanosti. Obě opatření mají přibližně stejnou podporu pouze u příznivců KSČM, 47 procent z nich je spíše pro opatření k udržení životní úrovně, 53 procent by se zaměřilo na tvorbu nových pracovních míst.
Přibližně sedm lidí z deseti si myslí, že globální krize se v Česku projevuje stejně jako ve většině ostatních zemí EU. Zhruba pětina lidí má za to, že se v Česku krize projevuje méně, a zhruba stejný podíl lidí si naopak myslí, že finanční krize má v tuzemsku horší následky.
Větší dopady na domácí ekonomiku současné krizi přisuzují především lidé s nižší úrovní vzdělání, hůře majetkově zajištění, dále pak důchodci či příznivci KSČM. Ve všech těchto skupinách je tento názor zastoupen častěji než v průměru celé populace, není ale většinový.
Průzkumu se zúčastnilo 1265 občanů starších 18 let, letos od 5. do 12. května.