Topolánek: ČR má z EU fondů jistých již 210 miliard korun

31.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. května (ČTK) - Česká republika má z fondů Evropské unie pro roky 2007 až 2013 již zhruba 210 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj přitom žadatelé o dotace poptávají celkem 440 miliard korun. Česko přitom může čerpat 26,7 miliardy eur, tedy zhruba 720 miliard korun.

Topolánek tak reagoval na kritiku předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že bývalá Topolánkova vláda čerpání z evropských fondů nezvládla, protože zatím vyčerpala k současnému jen zhruba šest miliard korun. Podle Topolánka celý systém čerpání fondů pracuje tak, že peníze jsou vypláceny až po realizaci projektu, ve statistikách se tak hned neobjeví.

"To čerpání po ukončení projektů, to vypadá, že se nic neděje, ale je dnes poptáváno 440 miliard korun, a už dnes je vysoutěženo zhruba 210 miliard korun," uvedl předseda ODS s tím, že navíc platí takzvané pravidlo N+3, které státům umožňuje finanční prostředky čerpat ještě tři roky po ukončení rozpočtového období. V tomto případě tedy ještě v roce 2016.

Paroubek však bývalou Topolánkovu vládu rovněž kritizoval za to, že během předsednictví EU neudělala nic, co by čerpání z unijních fondů ještě urychlilo. Předseda ODS však kritiku opět odmítl s tím, že Češi prosadili celou řadu přesunů čerpání a v současnosti není možné na evropské úrovni čerpat rychleji. Rezervy prý sice existují ve spolufinancování evropských projektů v ČR, protože v rozpočtu chybí peníze kvůli hospodářské krizi, ale tyto problémy jsou již záležitostí vlády premiéra Jana Fischera.

Čerpání peněz z evropských fondů v Česku provázejí problémy od vstupu do EU v roce 2004, kdy byly u moci sociálnědemokratické vlády. Z minulého rozpočtového období ČR nejspíš definitivně přišla o několik milionů eur, ale z počátku chabé tempo využívání evropských fondů se jí nicméně časem podařilo urychlit. Problémy z počátku provázely i využívání peněz z unijního rozpočtu pro roky 2007 až 2013.

Vláda Jiřího Paroubka sice v roce 2006 vyjednala překvapivě vysokou částku dosahující téměř 27 miliard eur, ale následné přípravy a rozčlenění peněz do jednotlivých sektorů se nelíbilo Evropské komisi. Schvalování takzvaného Národního strategického referenční rámce, který právě celkovou sumu z fondů EU rozděluje do jednotlivých programů, trvalo České téměř nejdéle z členských států unie. Češi tak začali čerpat později.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK