Zpráva zahrnuje výsledky kontrol a pokuty uložené různými orgány a úřady, například ze strany finančních ředitelství, obcí, celníků nebo třeba Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Například Energetický regulační úřad loni šestkrát kontroloval plynárenství a teplárenství a jen v jednom případě uložil pokutu 900.000 korun.
Kontrolu cen ve zdravotnictví svěřil zákon ministerstvu zdravotnictví a Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministerstvo ale loni ceny vůbec nekontrolovalo, protože na to nemá lidi ani metodické předpoklady, uvádí zpráva. Projednávaný zákon o cenách, kterým se nyní zabývá sněmovna, by měl proto opět tuto agendu svěřit ministerstvu financí a finančním ředitelstvím. SÚKL loni zkoumal ve 150 lékárnách u pěti vytipovaných léčiv, zda prodejci nepřekročili maximální cenu a obchodní přirážku. Porušení předpisů nezjistil.
Ministerstvo financí loni mimořádně požádalo o prošetření cen dopravců na trase z Prahy do Karlových Varů. Jeden z dopravců podal žádost, aby finanční ředitelství prověřilo ceny u konkurence. Úřad zjistil, že většina dopravců na této trase jezdí za ceny nižší než jsou jejich náklady. Zároveň ale konstatoval, že na trase, kde působí pět dopravců, stále existuje konkurence, a to i přesto, že jedna ji jedna z firem během šetření opustila.
Celkem pětapadesátkrát kontrolovaly loni úřad různé školy, zda nepředražují dotované mléko školákům. Žádné porušení nezjistily.
Naproti tomu při odvozu komunálního odpadu se porušovaly předpisy mnohem více. Ve 34 případech dostali provinilci pokuty za celkem 3,2 milionu korun. Vodárenské firmy dostaly pokuty za 7,4 milionu korun. Jedna z potrestaných firem neoprávněně zahrnula do cen například náklady na reprezentaci.