Očekává se, že společnost dnes požádá o bankrotovou ochranu před věřiteli. Šlo by o třetí největší bankrot v americké historii a největší a nejsložitější z krachů výrobních společností. Koncern i prezident k tomu na dnešek chystají tiskové konference.
Suma státní pomoci zahrnuje téměř 20 miliard dolarů, které automobilce GM již stát poskytl. Další finance pro problémový podnik se ale neplánují, řekl zdroj z Obamovy administrativy, který si nepřál být jmenován.
Kanada podniku poskytne 9,5 miliardy amerických dolarů za 12procentní podíl. Výměnou za ústupky ve zdravotní péči pro bývalé zaměstnance v penzi získá tento program pro členy odborového svazu United Auto Workers 17,5 procenta koncernu. Na držitele nezajištěných obligací připadne deset procent. Odbory a držitelé dluhopisů ale získají ještě záruky na koupi navýšení podílů.
General Motors zřejmě projde zrychlenou verzí bankrotového procesu. Obamova administrativa přitom zvažovala kvůli rostoucí nezaměstnanosti i jiné možnosti. Koncern zaměstnává 92.000 lidí a ve Spojených státech je nepřímo zodpovědný za 500.000 penzistů.
Předpokládá se, že podnik předloží žádost o bankrotovou ochranu u federálního soudu na Manhattanu před dnešním otevřením amerických finančních trhů. Měl by se tak zakončit tři dekády trvající pokles podniku, který se vyhrotil za světové hospodářské krize, vysokých cen ropy a nedostupnosti úvěrů, napsala agentura Reuters.