Návrh však počítá také se zavedením celoročního horního limitu pro objem položek, které nájemník hradí. "Z důvodu ochrany nájemníka je nepřekročitelná suma stanovena na 70 korun na metr čtvereční obytné plochy bytu. V době zvyšování regulovaného nájemného by neměl nájemník doplácet neúměrně na zanedbaný byt," řekl ČTK minulý týden ředitel odboru bytové politiky MMR Pavel Rakouš.
Okruh definovaných oprav, které hradí nájemník, je v návrhu také "nepatrně zpřesněn a modernizován". Mezi drobné opravy řadí platné nařízení vlády z roku 1995 například opravy podlah, oken a dveří, výměny vypínačů a zásuvek nebo opravy svítidel a zvonků stejně jako měřičů tepla nebo teplé vody. Mezi náklady spojené s běžnou údržbou bytů patří podle nařízení například udržování a čištění bytu, malování včetně oprav omítek, opravy obkladů nebo tapetování.
Návrh jako celek podle šéfa bytového odboru MMR doplňuje návrh novely občanského zákoníku, který je v současné době ve sněmovně. "Před ustanovením tohoto nařízení vlády má vždy přednost vzájemná dohoda nájemníka s pronajímatelem. Paragrafy nařízení nastupují až tehdy, kdy dohoda chybí," uzavřel Rakouš.