Takovýto schodek znamená podle Fischera deficit veřejných financí ve výši pěti procent HDP. Podle ministra financí Eduarda Janoty tak země opět po krátké pauze vstoupí v rámci EU do procedury o nadměrném schodku. Maastrichtská kritéria totiž povolují tříprocentní deficit. "Budeme muset vypracovat plán, jak to řešit. Nejsme ale jediní v EU, v proceduře bude řada zemí EU," uvedl Janota.
Důvodem dnešního přerušení byla podle Janoty diskuze nad výdaji Státního fondu dopravní infrastruktury. "Problém nelze řešit pouhým navýšením schodku - je to pro mne nepřijatelné a nikdy bych to do vlády nepředložil," uvedl Janota. Možností je podle něj pouze analýza a přehodnocení mandatorních, tedy povinných výdajů. Mezi ně patří například dávky nebo důchody.
"Jsem připraven pro řešení, které sníží legislativně i věcně mandatorní výdaje," uvedl Janota. V úvahu podle něj ale nepřipadá krácení mandatorních výdajů bez krytí zákony. "Pokud nedojde k revizi výdajů, bude čím dál komplikovanější i v dalších letech sestavovat rozpočet," upozornil.
Nejelegantnějším řešením by bylo podle Janoty schválit zmrazení plateb státu za státní pojištěnce, protože se jinak příští rok zvýší na 790 korun, což je deset miliard korun výdajů rozpočetu.
V úvahu do budoucna podle ministra připadá i snížení dávek, které nebývají valorizovány a jsou stanoveny absolutní částkou, například rodičovská nebo přídavky. Možností jsou podle něj i diskuze nad mzdovými výdaji ve veřejné správě. "Vše bude ale záviset na výsledku diskuze s ministrem dopravy," dodal.
Důchody naopak budou valorizovány. "Proběhne minimální valorizace ze zákona, což zvýší průměrný důchod o 280 až 300 korun zvýšení důchodu," uvedl Janota.
Výdaje SFDI v roce 2006 podle Janoty činily 47,5 miliardy korun, v roce 2007 60 miliard a v roce 2008 včetně úvěrů a fondů EU to bylo 81,3 miliardy. "Stejná částka je pro letošní rok a pro příští rok rozpočtujeme 84 miliard korun," uvedl Janota.
Janota si je vědom, že fond se potýká s velkou rozestavěností. Ministerstvo dopravy podle něj v optimální variantě požadovalo 50 miliard korun navíc a ve střední variantě 25 miliard až 30 miliard korun. "Ta částka byla dnes centrem debaty," dodal Janota.
Rozpočty v následujících letech by měly být podle ministra financí "velmi úsporné". Ministr například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Ministerstva budou mít určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory. V každé kapitole rovněž vláda ponechá pouze jedno procento neobsazených míst. Takových neobsazených míst je ve státní sféře podle posledních údajů 18.171, což představuje výdaje přibližně za pět miliard korun ročně. Tyto peníze se využívají na odměny.
Podle dřívějšího vyjádření ministra financí budou schodky státních rozpočtů v letech 2010 až 2012 přesahovat 150 miliard korun. V roce 2010 by měl být deficit rozpočtu 165 miliard, v roce 2011 by měl činit zhruba 160 miliard a v roce 2012 pak 156 miliard korun.