Ilčišin prodal podíl v Transpetrolu české firmě

01.06.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kvakovce (Slovensko) 1. června (ČTK) - Podnikatel Ignác Ilčišin a jeho společníci, kteří se považují za majitele 34procentního podílu ve slovenském přepravci ropy Transpetrol, dnes převedli své akcie na českou firmu Quick Power Plant. Ilčišin to oznámil po mimořádné valné hromadě společnosti, kterou sám svolal. Ministerstvo hospodářství reagovalo, že jediným majitelem akcií firmy Transpetrol je slovenský stát.

"Nemohli jsme se dožádat svých práv, teď už s tím nebudeme mít nic společného. Jsou tu nyní hráči jiné váhové kategorie," sdělil novinářům Ilčišin. Na valnou hromadu pozval i zástupce slovenské vlády, ti ale nepřišli. Za kolik své akcie Ilčišin prodal, ani jedna ze stran neupřesnila.

"Společnost vznikla proto, aby držela akcie společnosti Transpetrol a dořešila akcionářský spor," uvedl předseda představenstva Quick Power Plant Milan Kožíšek. Společnost se v nejbližší době podle něho začne domáhat svých akcionářských práv. Jestliže se jí to nepodaří, hrozí Slovensku mezinárodní arbitráž, tvrdí Kožíšek.

Prostřednictvím arbitráže chce společnost vymoci uznání vlastnictví akcií Transpetrolu a několikamiliardové odškodnění. Za společností Quick Power Plant stojí podle Kožíška silné zahraniční finanční skupiny, které odmítl upřesnit.

"Ministerstvo hospodářství postupuje podle zákona. Nadále tvrdíme, že jediným majitelem Transpetrolu je stát," uvedl mluvčí rezortu Branislav Zvara.

Ilčišin svolal v dubnu valnou hromadu Transpetrolu, na které ho zvolili předsedou představenstva a odhlasovali další personální změny ve vedení firmy. Stát tyto kroky neuznal. Nejvyšší soud vyhověl žádosti generálního prokurátora Dobroslava Trnky, který napadl povolení nižšího soudu schůzku akcionářů svolat.

Slovenská vláda řeší spory s Ilčišinem o akcie ropného přepravce od té doby, co se nedávno dohodla na zpětném odkoupení 49procentního podílu v Transpetrolu za 240 milionů dolarů z vlastnictví dceřiné firmy zkrachovalého ruského koncernu Jukos. Stát se o nákup akcií snažil delší dobu, jejich získání ale bránily spory mezi ruskou administrativou a vedením společnosti Yukos Finance. Na tuto nizozemskou dceřinou společnost převedl ruský Jukos akcie podniku, které získal v privatizaci v roce 2002. Státu tehdy zůstalo 51 procent akcií. Ministerstvo hospodářství tvrdí, že v současnosti je jediným vlastníkem společnosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK